بلومبرگ:

ادعای ترامپ درباره نفت خاورمیانه حقیقت ندارد

ادعای ترامپ درباره نفت خاورمیانه حقیقت ندارد

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی اخیرش اعلام کرد آمریکا دیگر به نفت خاورمیانه نیاز ندارد اما پالایشگاه‌های آمریکایی همچنان نفتی که این منطقه تولید می‌کند را استفاده می‌کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی اخیرش در کاخ سفید اعلام کرد آمریکا دیگر به نفت خاورمیانه نیاز ندارد اما پالایشگاه‌های آمریکایی همچنان نفتی که این منطقه تولید می‌کند را استفاده می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمریکا به مدد رونق نفت شیل، در سال ۲۰۱۹ واردات نفت از خاورمیانه را به پایین‌ترین میزان در ۳۰ سال گذشته کاهش داد. با این حال خاورمیانه همچنان منبع ۱۰ درصد از واردات آمریکا است. با وجود تولید بالای نفت در منطقه پرمیان باسین که رشد بی‌وقفه آن ادامه دارد، وابستگی آمریکا به نفت خاورمیانه قرار نیست معکوس شود.

آمریکا نفت کمتری از خاورمیانه خریداری می‌کند اما این منطقه همچنان یک تامین کننده مهم مانده است. پیش از انقلاب شیل، پالایشگاه‌های منطقه گلف کاست میلیون‌ها دلار برای فرآوری نفت سنگین ارزان خاورمیانه و آمریکای جنوبی سرمایه‌گذاری کردند. نفت شیل آمریکا سبک‌تر و حاوی سولفور کمتری است و برای اکثر پالایشگاه‌های آمریکایی ایده‌آل نیست.

بر اساس گزارش بلومبرگ، منابع تامین نفت سنگین از زمان وضع تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و افت تولید مکزیک و محدودیت‌های لجستیکی تولید کانادا، محدود شده‌اند. با توجه به تحریم‌هایی که واشنگتن علیه ایران وضع کرده است، خریداران همچنان به تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای وابسته هستند.

پس از اقدام تروریستی هوایی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی در عراق، فضای خاورمیانه و تنگه هرمز متشنج شد و بازارهای جهانی و سرمایه‌گذاران نفت منتظر اقدام تلافی‌جویانه ایران بودند که با پاسخ کوبنده سپاه در هدف قرار دادن پایگاه‌های نیروهای تروریستی آمریکا در عراق اتفاق افتاد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند