به‌دنبال خروج آمریکا از توافق برجام:

ارزش سهام ایرباس و پژو-سیتروئن سقوط کرد

ارزش سهام ایرباس و پژو-سیتروئن سقوط کرد

ارزش سهام دو شرکت هواپیماسازی ایرباس اروپا و پژو-سیتروئن فرانسه که قراردادهای تجاری بزرگی با ایران دارند، تحت تاثیر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام به شدت کاهش یافته است.

ارزش سهام دو شرکت هواپیماسازی ایرباس اروپا و پژو-سیتروئن فرانسه که قراردادهای تجاری بزرگی با ایران دارند، تحت تاثیر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام به شدت کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ دونالد ترامپ؛ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا؛ که شب گذشته در سخنرانی خود ، خروج این کشور را از توافق هسته‌ای برجام اعلام کرد، بسیاری از رسانه‌ها از احتمال لغو یا به تعلیق درآمدن قراردادهای تجاری کلانی که کشورهای متعددی از جمله اروپا با ایران منعقد کرده بودند، خبر دادند.

امروز (چهارشنبه) تنها چند ساعت بعد از نطق ترامپ و اعلام خروج آمریکا از معاهده برجام، ارزش سهام ایرباس و پژو، به‌عنوان دو شرکت بزرگ فرانسوی مستقر در اروپا، به شدت کاهش یافت و سقوط کرد.

سهام شرکت خودروسازی پژو-سیتروئن (PSA) فرانسه در معاملات آغازین روز چهارشنبه شاهد 1.5 درصد کاهش بود این در حالی‌ست که رقیب تجاری هم وطن آن یعنی شرکت خودروسازی رنو فرانسه که آن هم با ایران روابط تجاری گسترده‌ای دارد، تنها 0.3 درصد سقوط کرد.

سهام شرکت هواپیماسازی ایرباس اروپا نیز تحت تاثیر خروج ترامپ از برجام و احتمال لغو قرارداد هواپیماهای مسافربری و ضررهای مالی هنگفت، امروز 1.1 درصد کاهش یافت.

برخلاف بسیاری از شرکت‌های اروپایی که ارزش سهام آنها تحت تاثیر خروج ترامپ از برجام کاهش یافت، سهام غول نفتی توتال فرانسه تحت تاثیر افزایش قیمت نفت 0.7 درصد افزایش یافت.

شرکت هواپیماسازی ایرباس اروپا هم که دفتر اصلی آن در فرانسه مستقر است، اعلام کرده که نیاز به زمان بیشتری دارد تا در خصوص اثرات خروج آمریکا از برجام تصمیم گیری کند ولی امیدوار است که اتحادیه اروپا رویکرد مستقلی در قبال برجام اتخاذ کند.

فرانسه یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپایی است که سالیان سال نقش پررنگ و بسزایی در ایران ایفا کرده است. از مهم‌ترین شرکت‌هایی که در طول مدت زمان حیات برجام با ایران قراردادهای بزرگ و مهمی را به امضا رسانیدند، می‌توان به شرکت نفتی توتال، خودروسازی پژو-سیتروئن و رنو فرانسه اشاره کرد.

ترامپ علاوه بر اعلام خروج آمریکا از معاهده برجام، اعلام کرده که تحریم‌های اقتصادی با شدت بسیار بیشتری به ایران باز خواهند گشت که این تحریم‌ها بیشتر صادرات نفت و قراردادهای تجاری بزرگ از جمله خرید هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی را نشانه گرفته است.

بسیاری از تحلیل‌گران برآورد کرده‌اند در صورتی‌که اروپا نیز تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام قرار گیرد، طرفین معامله‌های بزرگ تجاری متحمل ضررهای مالی هنگفتی خواهند شد.

ترامپ که همواره توافق نامه هسته‌ای ایران را برای آمریکا مایه تاسف می‌دانست، حالا به سنگ‌اندازی‌های مداومش مهر تایید زد و به ادامه توافق هسته‌ای با ایران خاتمه داد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند