رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد در گفتگو با تجارت‌نیوز:

ارز دولتی برای واردات شیرخشک حذف شد

ارز دولتی برای واردات شیرخشک حذف شد

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد می‌گوید: هنوز قیمت شیرخشک افزایش نیافته است. از ابتدای اسفند ماه ارز دولتی و حتی نیمایی به تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه شیرخشک تعلق نگرفته است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت شیرخشک گران خواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: هنوز قیمت شیرخشک افزایش نیافته است. با توجه به اینکه بانک مرکزی ارزی در اختیار واردکنندگان مواد اولیه قرار نمی‌دهد تولیدکنندگان شیرخشک فعلا نتوانستند کالایی را ثبت سفارش کنند. چنانچه این رویه ادامه پیدا کند در آینده با بحران کمبود شیرخشک رو به رو خواهیم شد.

هانی تحویل‌زاده افزود: سازمان غذا و دارو منکر افزایش قیمت شیرخشک می‌شود اما سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از افزایش قیمت شیرخشک با درصدهای مختلف خبر می‌دهد. برای افزایش قیمت شیرخشک هماهنگی بین هیچ یک از دستگاه‌ها وجود ندارد؛ این در حالی است که از ابتدای اسفند ماه ارز دولتی و حتی نیمایی به تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه شیرخشک تعلق نگرفته است.

او اظهار کرد: همچنین ارز دولتی که به مواد اولیه شیرخشک همچون مواد مغزی و ویتامین‌ها تعلق می‌گرفت، حذف شده است. همچنین تولیدکنندگان قوطی شیرخشک، مقوا و قاشق‌های پلاستیکی نیز ارز دولتی نمی‌گیرند.

هر قوطی شیرخشک از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: تحریم‌ها هزینه‌های زیادی را برای صنعتگران غذا و دارو ایجاد کرده است. به عنوان مثال برای واردات مواد اولیه شیرخشک به دلیل قطع ارتباط بانکی با دنیا هزینه‎‌های زیادی را به دلالان تحریم پرداخت می‌کنیم. این شیوه برخوردها هزینه‌های سربار تولید را افزایش داده است در حالی که سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان قیمت شیرخشک را براساس فرمول سال ۸۹ قیمت‌گذاری می‌کنند. افزایش قیمت‌ها انقدر اندک است که انگار افراد در شرایط عادی برای این صنعت قیمت‌گذاری می‌کند.

تحویل‌زاده با اشاره به قیمت مواد اولیه شیرخشک گفت: از ابتدای سال تاکنون نیز قیمت شیرخام، روغن و سایر مواد افزودنی در شیرخشک گران شده است. در حالی که هنوز تکلیف قیمت شیرخشک مشخص نیست. همچنین این روزها مهمترین چالش صنعتگران نیز کمبود نقدینگی است. چنانچه ارز دولتی برای صنعت شیرخشک حذف شود با کمبود نقدینگی رو به رو خواهیم شد.

این فعال صنعتی با اشاره به متوسط قیمت شیرخشک اظهار کرد: قیمت شیرخشک از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان در داروخانه‌ها فروخته می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند