ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک واقعی نیست

ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک واقعی نیست

محاسبات نشان می‌دهد که ارقام پیشنهادی برای افزایش تولید نفت اوپک، بسیار بالاتر از توان واقعی این سازمان برای افزایش عرضه است.

محاسبات نشان می‌دهد که ارقام پیشنهادی برای افزایش تولید نفت اوپک، بسیار بالاتر از توان واقعی این سازمان برای افزایش عرضه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از بلومبرگ؛ در نشست روز جمعه (اول تیر ماه) اوپک در وین، پایتخت اتریش، به احتمال زیاد میان ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت و رقم واقعی قابل عرضه در بازار، فاصله‌ای فاحش وجود خواهد داشت.

طبق محاسبات، فاصله میان حجم واقعی عرضه نفت و حجمی که تنها روی کاغذ وجود دارد، به این معناست که تاثیر هرگونه توافق میان اوپک و متحدانش برای افزایش تولید، حدود یک سوم کمتر از مقداری است که در خبرها اعلام می‌شود.

برای نمونه، می‌توان به پیشنهاد الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، برای افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت اشاره کرد. او دیروز (سه‌شنبه ۲۹ خردادماه) اعلام کرد که طبق پیشنهاد او، افزایش تولید هر کشور بر اساس سهمیه تولید مورد توافق در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی محاسبه خواهد شد.

بر اساس پیشنهاد اعلام شده از سوی روسیه، سهم عربستان از افزایش تولید اوپک، ۴۰۲ هزار بشکه در روز و سهم روسیه، ۲۴۸ هزار بشکه در روز خواهد بود. با این همه، در این پیشنهاد برای کشورهایی همچون ونزوئلا، مکزیک و آنگولا که توان افزایش تولید ندارند، سهمیه افزایش تولید در نظر گرفته خواهد شد.

از میزان افزایش تولید روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه، تنها ۹۵۸ هزار بشکه به کشورهایی اختصاص می‌یابد که می‌توانند تولید خود را افزایش دهند. همین منطقه برای پیشنهادهای پایین‌تر افزایش تولید نیز صدق می‌کند. از افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نیز تنها ۶۳۹ هزار بشکه به کشورهایی اختصاص می‌یابد که امکان افزایش تولید دارند.

آمریتا سن، کارشناس مؤسسه انرژی اسپکتس گفت: از آنجا که بسیاری از کشورهای عضو اوپک نمی‌توانند تولید خود را افزایش دهند، رشد واقعی تولید بسیار کمتر از میزانی است که در خبرها اعلام می‌شود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند