موضوعات داغ:

چرا پزشکان زیر بار استفاده از کارتخوان نمی‌روند؟

چرا پزشکان زیر بار استفاده از کارتخوان نمی‌روند؟

مصوبه مجلس در مورد اجباری شدن استفاده پزشکان از کارتخوان می‌تواند میزان درآمد و مالیات پزشکان را شفاف‌سازی کند از این‌رو برخی پزشکان زیر بار نصب کارتخوان در مطب‌های خود نمی‌روند و همواره از بیماران خود پول نقد طلب می‌کنند.

برای جلوگیری از حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان چندی پیش قانون استفاده از کارتخوان در مطب‌ها اجباری شد که تا ۱۵ شهریورماه برای ثبت نام مشمولان فرصت باقی‌ست.

به گزارش تجارت‌نیوز، حجم فرار مالیاتی در اقتصاد کشور رقم قابل توجهی است که در این بین پزشکان پرچم‌دار فرار مالیاتی هستند.

واقعیت این است که مصوبه مجلس می‌تواند میزان درآمد و مالیات پزشکان را شفاف‌سازی کند از این‌رو برخی پزشکان زیر بار نصب کارتخوان در مطب‌های خود نمی‌روند و همواره از بیماران خود پول نقد طلب می‌کنند.

به همین منظور چندی پیش مسئولان تصمیم گرفتند برای جلوگیری از حجم بالای فرار مالیاتی پزشکان نصب پایانه فروشگاهی در مطب‌ها را اجباری کنند.

در این بین بر اساس بند الحاقی تبصره ۶ بودجه ۹۸ صاحبان مشاغل پزشکی، دامپزشکی، پیراپزشکی و داروسازی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی ایران صادر می‌شود باید پایانه فروشگاهی را نصب کنند.

پیش‌تر سازمان امور مالیاتی همه صاحبان مشاغل ذکر شده را مکلف کرد حداکثر تا ۲۳ مرداد ماه سال جاری برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی اقدام کنند و قرار شد آن دسته از افرادی که استفاده از کارتخوان را جدی نگیرند جریمه شوند.

با این حال به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها در ابتدا این مهلت تا ۳۱ مردادماه تمدید شد و سپس مهلت ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی با توجه به مشکلات فنی پیش آمده تا پانزدهم شهریور تمدید شد.

در همین راستا ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی چندی پیش نسبت به برطرف شدن مشکلات فنی در چند روز آینده خبر داد.

با این تفاسیر با به اتمام رسیدن زمان ثبت نام پزشکان در سامانه دیگر عذر و بهانه‌ای برای نبود کارتخوان در مطب‌ها پذیرفته نیست و آن دسته از پزشکان که سرپیچی کنند جریمه در انتظارشان است.

از طرفی تا به امروز با مراجعه به مطب‌ها مدل‌های جدید دریافت ویزیت و هزینه‌ها بدون دستگاه کارتخوان را مشاهده کرده‌ایم که می‌توان به بهانه‌هایی از قبیل قطعی کارتخوان یا در دسترس نبودن دستگاه‌ها اشاره کرد.

گفتنی است بر اساس آمار‌های رسمی ٤٠‌ درصد اقتصاد ایران مالیات می‌دهند، ٤٠‌ درصد از پرداخت مالیات معافند و ٢٠‌ درصد هم مالیات نمی‌دهند که به طور کلی ۶۰ درصد یا معافند یا هنوز در تور مالیاتی قرار نگرفته‌اند.

این درحالی است که یکی از مهمترین روش‌ها برای عبور از اقتصاد نفتی افزایش درآمد‌های مالیاتی دولت است که می‌توان با تمهیداتی افرادی که زیر بار پراخت مالیات نمی‌رود را وادار به پرداخت مالیات کرد و درآمد دولت را از این روش افزایش داد.

 

منبع: میزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند