اشعه‌های موبایل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

نتایج اولیه دو تحقیق بزرگ نشان داده اشعه‌های موبایل خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را در موش‌ها زیاد می‌کند.

نتایج اولیه دو تحقیق بزرگ و جدید سازمان ملی سلامت آمریکا نشان می‌دهد اشعه‌های موبایل خطر ابتلا به برخی انواع سرطان را می‌افزاید.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این تحقیقات ۶ درصد موش‌های نر در برابر اشعه‌هایی قرار گرفتند که موبایل‌ها در مقادیر بیشتر منتشر می‌کنند.

قلب این موش‌ها به نوعی سرطان به نام schwannoma مبتلا شد.

البته مولفان این دو تحقیق هشدار می‌دهند به تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص شود میزان و نوع استفاده افراد عادی از موبایل خطر ابتلا به سرطان را می‌افزاید یا خیر.

درهر حال طی دو سال گذشته محققان برنامه سم‌شناسی ملی از این سازمان، موش‌ها را در برابر سطوح مختلفی از اشعه‌های موبایل قرار دادند.

در ۲۰۱۶ میلادی محققان اطلاعات اولیه تحقیق را منتشر کردند و درباره ارتباط احتمالی میان اشعه‌های موبایل و سرطان هشدار دادند.

همین تحقیق و انتشار نتایج آن سبب شد ایالت کالیفرنیا سال گذشته درباره استفاده از موبایل هشدار دهد.

موبایل و دستگاه‌های بی‌سیم دیگر هنگام اتصال به شبکه و انتقال اطلاعات مقادیر کمی از اشعه‌های مایکرویو را منتشر می‌کنند.

این انرژی مانند اشعه مافوق بنفش یا اشعه ایکس قدرتمند نیست اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند قرار گرفتن مداوم در برابر میزان بالای اشعه‌های مایکرویو برای سلامتی مضر است.

در این تحقیق دانشمندان موش‌ها را روزانه ۱۸ ساعت در برابر سطح بالایی از اشعه‌ها قرار دادند (۱۰ دقیقه انتشار اشعه در سطح بالا و سپس ۱۰ دقیقه بدون انتشار اشعه).

بیشترین میزان ضرر اشعه‌ها هنگامی است که سیگنال‌های شبکه ضعیف است و فرد قصد دارد تماس برقرار کند یا زمانی که مقادیر کلانی از اطلاعات منتقل می‌شود. به گفته دانشمندان این روند نوسانی سبب می‌شود خطر دستگاه‌ها برای سلامت انسان افزایش یابد.

 

منبع: میل آنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند