ذوالنوری مطرح کرد:

خبر جدید از اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای ایران

خبر جدید از اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای ایران

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اروپایی‌ها دارند می‌پذیرند که ۱۵ میلیارد دلار در اینستکس فعال کنند، با توجه به اینکه زمینه فروش نفت فراهم نشده است این مبلغ را در قالب تنخواه واریز می‌کنند، طی سه نوبت و در هر نوبت ۵ میلیارد دلار، مثل این است که نفت را پیش‌فروش کرده باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در شورای اداری استان قم بیان کرد: با مقاومت فعال ملت ایران در برابر فشار و تحریم‌های دشمنان، شرایط اقتصادی کشور رو به بهبودی است.

وی درباره موضوع مذاکرات و گفت‌وگو با اروپایی‌ها افزود: ‌اروپایی‌ها دارند می‌پذیرند که ۱۵ میلیارد دلار در اینستکس فعال کنند، با توجه به این‌که زمینه فروش نفت فراهم نشده است این مبلغ را در قالب تنخواه واریز می‌کنند، طی سه نوبت و در هر نوبت ۵ میلیارد دلار، مثل این است که نفت را پیش‌فروش کرده باشیم.

وی ادامه داد: البته جمهوری اسلامی این را قبول ندارد، قرار نبود وضعیت این‌گونه باشد، بنا بود تمام روابط اقتصادی عادی‌سازی و تحریم‌ها برداشته شود، اگر این را بپذیریم حق خود را در همین حد پذیرفتیم.

ذوالنوری با اشاره به این‌که تلاش اروپایی‌ها درباره این موضوع در نتیجه کاهش تعهدات برجامی رخ داد، گفت: مقدمات این کار به برکت مقاومت فعالی است که رخ داد و اکنون نیز در حال انجام است.

وی با بیان این‌که پس از خروج ترامپ از برجام، ایران مذاکره با اروپایی‌ها را ادامه داد،‌ افزود: اروپایی‌ها حدود یکهزار میلیارد دلار با آمریکا تجارت دارند درحالی‌که میزان تجارت آنان با ایران ۲۰ میلیارد دلار است، به همین خاطر نمی‌خواهند هزینه برجام را بدهند اما می‌خواهند آن را حفظ کنند.

وی با اشاره به این‌که اروپایی‌ها نقش پلیس خوب و بد را بازی می‌کنند،‌ ادامه داد: کشورهای اروپایی به آمریکا می‌گویند هر بحرانی که در اثر از بین رفتن برجام در منطقه ایجاد شود ما را دچار مشکل می‌کند، همچنین موضوع مهاجرت زیاد به اروپا در اثر ناامنی در منطقه آنان را نگران می‌کند،‌ بنابراین اروپایی‌ها سعی می‌کنند برجام بی هزینه را حفظ کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از آنکه ایران پهپاد آمریکا را ساقط کرد، آمریکایی‌ها و ترامپ نشست گذاشتند که جواب ایران را بدهند یا ندهند،‌ سه‌نقطه را برای زدن تعیین کردند، برآورد آنان این بود که در این حملات ۱۵۰ تن کشته خواهند شد،‌ بعد بررسی کردن که در اثر این حمله ایران جواب آن‌ها را می‌دهد که پاسخ مثبت بود.

وی افزود: سپس بررسی کردند که ایران چه نقاطی را خواهد زد و تلفات آمریکایی‌ها از این حمله چقدر خواهد بود که برآورد آنان ۱۵ هزار تن تعیین شد،‌ همچنین دانستند که این‌یک جنگ زودگذر نیست و جنگی فرسایشی خواهد شد.

‌وی ادامه داد: این‌که آقای ترامپ در توئیت خود بیان کرد جلوی حمله را گرفتم چون نمی‌خواستم کسی کشته شود، دلیل دیگری داشت،‌ این حمله نکردن به خاطر پیش‌بینی از رفتار و عکس‌العمل ایران بود.

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند