جزییات تازه از ثبت اعتراض جاماندگان یارانه معیشتی

اعتراض به یارانه معیشتی یارانه نقدی‌ را قطع می‌کند؟

اعتراض به یارانه معیشتی یارانه نقدی‌ را قطع می‌کند؟

اعتراض به نتیجه بررسی یارانه معیشتی، یارانه نقدی‌تان را قطع می‌کند؟ این پرسش بسیاری از معترضان یارانه معیشتی است. بسیاری از این افراد مدعی هستند که دولت در تشخیص مشمولان کمک حمایتی بنزین مرتکب اشتباه شده است و کسانی را حذف کرده که جز دهک‌های پایین درآمدی بوده‌اند.

ستاد شناسایی مشمولان یارانه معیشتی پیش از این به تجارت نیوز اعلام کرده بود که برای تشخیص دقیق مشمولان تراکنش‌های مالی سه سال 96، 97 و 98 افراد و خانواده‌هایشان را بررسی کرده و استعلام ثبت‌احوال، شهرداری، پلیس راهنمایی و رانندگی و بانک‌ها را برای تشخیص مالکیت مسکن، وسایل نقلیه و دارایی افراد را در نظر گرفته است.

با وجود این، هنوز تعداد زیادی از ایرانی‌ها بابت نگرفتن یارانه معیشتی گلایه‌مند هستند. آنها به پیامک‌های هشدار ستاد شناسایی مشمولان یارانه معیشتی اشاره کرده و می‌گویند که  نگران هستند در صورت اعتراض به نتیجه بررسی‌ها، یارانه نقدی‌شان هم قطع شود.

تجارت نیوز این نگرانی را با حسین میرزایی، سخنگوی ستاد یارانه معیشتی در میان گذاشته است و میرزایی در پاسخ اعلام کرد: اگر رفتار مالی افراد اصلاح شده باشد و برای ستاد محرز شود که فردی مستحق دریافت یارانه معیشتی است، اعتراض او پذیرفته می‌شود و دلیلی برای قطع یارانه نقدی وجود ندارد.

او همچنین توضیح داد: گردش حساب مالی معترضان از شش ماه منتهی به خرداد 99 بررسی می‌شود و در واقع اگر کسی نسبت به حذف یارانه معیشتی اعتراض کند رفتارهای مالی او از دی ماه سال 98 تا خرداد ماه سال 99 رصد می‌شود. چنانچه فرد در این شش ماه ارقام درشتی در حساب‌های بانکی خود و خانواده‌اش جابه‌جا نشده باشد، اعتراض او مورد قبول قرار می‌گیرد اما اگر فردی خود خواسته حساب بانکی یا دستگاه کارت خوانش را اجاره داده باشد یا همچنان گردش مالی قابل توجهی داشته باشد مطابق با ماده 10 قانون هدفمندی یارانه‌ها با او رفتار می‌شود.

میرزایی تاکید می‌کند که برای دستگاه‌های متولی صحت ادعای افراد و تطابق آن با واقعیت مهم است و اگر فردی از صحت ادعاهای خود مطمئن است، می‌تواند بدون نگرانی از قطع یارانه نقدی‌اش اعتراض کند.

ماده 10 قانون هدفمندی یارانه‌ها به دولت این اجازه را می‌دهد که در صورت مغایرت واقعیت و ادعای افراد درباره تمکن مالی‌شان، یارانه نقدی آنها را قطع کند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند