اکسکوینو
تجارت‌نیوز بررسی کرد:

افت ۵٫۸ درصدی نفت در هفته گذشته/ پایان جنگ نفتی با بازار چه می‌کند؟

بحران انرژی

در هفته دوم آوریل ۲۰۲۰، قیمت نفت تحت تاثیر کاهش تقاضا به‌دلیل شیوع کرونا، با افت ۵٫۸ درصدی مواجه شد. با این حال، کشورهای عضو اوپک‌پلاس در نشستی ویدیویی برای کاهش تولید نفت خام به توافق رسیدند و این خبر ممکن است بازار نفت را تا حدودی تقویت کند.

تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کارخانه‌ها، در سه‌ماهه اول سال تقاضا برای نفت کاهش یافت و در نهایت قیمت آن ارزان شد. شروع جنگی نفتی عربستان اما در واکنش به مخالفت روسیه برای ادامه توافق کاهش، ضربه بزرگ‌تری به این بازار وارد کرد.

به‌گزارش تجارت‌نیوز، در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت با افت ۵٫۸ درصدی مواجه شد. درحالی‌که هر بشکه نفت خام برنت در اولین روز از معاملات هفتگی (دوشنبه) با قیمت ۳۳٫۹۸ دلار معامله می‌شد، در معاملات روز جمعه به ۳۱٫۴۸ دلار رسید.

نمودار زیر روند هفتگی قیمت نفت خام برنت را در هفته دوم آوریل ۲۰۲۰ نشان می‌دهد:

قیمت نفت
افت ۵٫۸ درصدی قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت

علی‌رغم این افت قیمت اما کشورهای عضو اوپک‌پلاس در نشستی ویدیویی برای کاهش تولید نفت خام به توافق رسیدند.

این توافق به مدت دو سال و تا تاریخ یکم دسامبر ۲۰۲۲ اجرا خواهد شد. بر اساس آن کشورهای عضو اوپک‌پلاس از ابتدای ماه می تا ژوئن ۲۰۲۰، تولید روزانه خود را ۱۰ میلیون بشکه کاهش خواهند داد.

این رقم از ابتدای جولای تا پایان ۲۰۲۰ به هشت میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.

این کشورها از ابتدای ۲۰۲۱ تا پایان ۲۰۲۲، تولید روزانه خود را شش میلیون بشکه کم می‌کنند.

انتظار می‌رود با افزایش امیدها به بهبود قیمت نفت، در اولین روز از معاملات هفته آینده (روز دوشنبه) طلای سیاه اندکی رشد کند.

تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که اگر کشورهای تولیدکننده نفت بر سر کاهش تولید به توافق نرسند، ممکن است قیمت نفت به کمتر از ۲۰ دلار هم برسد.

جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‎توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند