افزایش بی‌سابقه جرایم مالی در جهان

تجارت نیوز

موسسه «پی‌دبلیوسی» اعلام کرد که ۴۹ درصد موسسات مالی جهان اعلام کرده‌اند قربانی جرایم و تقلب‌های مالی و اقتصادی شده‌اند.

موسسه «پی‌دبلیوسی» اعلام کرد که ۴۹ درصد موسسات مالی جهان اعلام کرده‌اند قربانی جرایم و تقلب‌های مالی و اقتصادی شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این موسسه با نظرسنجی از ۷۲۰۰ پاسخ دهنده حقیقی و حقوقی در ۱۲۳ کشور جهان گزارشی با هدف شناسایی روش‌های تقلب مالی و جرایم اقتصادی را برای کمک به تعیین استراتژی نهادهای مالی و ناظر تنظیم کرده است. به گفته این موسسه امسال شمار پاسخ دهندگانی که اعلام کرده‌اند قربانی تقلب‌های مالی شده‌اند به ۴۹ درصد رسیده است که بالاترین میزان از زمان برگزاری این نظرسنجی در سال ۲۰۰۱ میلادی محسوب می‌شود.

این افزایش می‌تواند هم به دلیل افزایش آگاهی عمومی نسبت به جرایم مالی و هم به دلیل توسعه بدافزارها و ابزارهای با تکنولوژی بالا توسط مجرمان برای امور مجرمانه باشد. جرایم مالی در قاره آفریقا بیش از سایر قاره‌های جهان با افزایش مواجه شده است و ۶۲ درصد پاسخ دهندگان آفریقایی اعلام کرده‌اند دست کم یک بار قربانی مجرمان مالی شده‌اند در حالی‌که خاورمیانه با ۳۲ درصد کمترین نرخ را دارد.

این موسسه دریافته است که میزان مخارج شرکت‌ها برای مقابله با فعالیت‌های متقلبانه افزایش یافته است و ۴۴ درصد پاسخ دهندگان اعلام کرده‌اند در نظر دارند هزینه‌های امنیت مالی را افزایش دهند و ۵۴ درصد پاسخ دهندگان اعلام کردند دست کم یک بار در ۲ سال گذشته به برآورد ریسک وقوع جرایم مالی در واحدهای تحت نظر خود پرداخته‌اند.

میزان شرکت‌هایی که در سال گذشته با جرایم مالی صورت گرفته دچار زیان کمتر از ۱۰۰ هزار دلاری شده‌اند ۴۵ درصد و شرکت‌هایی که زیان ۵۰ میلیون دلار و بیشتر را متحمل شده‌اند ۵ درصد بوده است.

به گفته این موسسه، سنگاپور یکی از بالاترین نرخ‌های جرایم اقتصادی و تقلب‌های مالی را دارد و ۳۵ درصد سازمان‎ها و شرکت‌های سنگاپوری در ۲ سال گذشته قربانی جرایم مالی شده‌اند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند