کد خبر: 171658

افزایش تولیدات مجتمع گازی پارس جنوبی

مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی بیان کرد که تعمیرات اساسی سال جاری در فازهای ۹ و ۱۰ باعث بهبود کیفیت و کمیت پالایشگاه در تمام شاخص‌ها شده و تولید تمام محصولات افزایش یافته است.

سرویس بازار -

مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی گفت: این پالایشگاه هم‌اکنون روزانه ۶۲.۷ میلیارد متر مکعب گاز از سکو دریافت و ۵۵.۱۷ میلیون متر مکعب گاز شیرین به خط سراسری تزریق می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شرکت مجتمع گازی پارس جنوبی؛ ایرج خرمدل، مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی با بیان این‌که در سال جاری با انجام فعالیت‌هایی روی تجهیزات واحدهای عملیاتی، دستاوردهای مطلوبی از قبیل تداوم تولید، بهبود کیفیت محصولات، افزایش تولیدات و صرفه‌جویی در مصرف انرژی حاصل شده است، گفت: تعمیرات اساسی سال جاری در فازهای ۹ و ۱۰ باعث بهبود کیفیت و کمیت پالایشگاه در تمام شاخص‌ها شده و تولید تمام محصولات افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که میزان خوراک برداشتی پالایشگاه پس از تعمیرات ۵ درصد بیشتر شده است، گفت: این افزایش برداشت باعث افزایش تولید ۵ درصدی گاز شیرین پالایشگاه نیز شده است. پالایشگاه پنجم پارس جنوبی هم‌اکنون روزانه ۶۲.۷ میلیارد متر مکعب گاز از سکو دریافت و ۵۵.۱۷ میلیون متر مکعب گاز شیرین به خط سراسری تزریق می‌کند.

مدیر پالایشگاه پنجم میزان تولید فعلی فازهای ۹ و ۱۰ را از طراحی نیز بیشتر عنوان کرد و گفت: پس از تعمیرات میزان میعانات گازی پالایشگاه نیز ۴ درصد رشد داشته و سقف ۸۵ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز رسیده است.

خرمدل در مورد افزایش سایر محصولات پالایشگاه پنجم افزود: میزان پروپان تولیدی فازهای ۹ و ۱۰ نیز پس از تعمیرات ۱۹ درصد افزایش یافته و در حال حاضر در این پالایشگاه روزانه حدود ۲هزار و ۱۰۰ تن پروپان تولید می‌شود.

وی درصد افزایش تولید بوتان را نیز ۱۷ درصد عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون فازهای ۹ و ۱۰ روزانه یک‌هزار و ۳۹۰ تن بوتان تولید می‌کنند.

مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی در پاسخ به این سوال که میزان اتان تولیدی این پالایشگاه نیز با توجه به اهمیت این محصول پس از تعمیرات چه میزان رشد داشته است، گفت: تولید اتان بیشترین رشد را داشته و با افزایش ۲۲ درصدی، پالایشگاه پنجم هم‌اکنون روزانه ۲ هزار و ۷۵۴ اتان تولید می‌کند.

این مقام مسوول با بیان این‌که این افزایش تولید منتج به افزایش درآمد نیز شده است، گفت: رشد تولید محصولات علاوه بر افزایش کیفیت باعث افزایش درآمد روزانه یک میلیون دلار (۳۹ میلیارد ریال) برای مجتمع گاز پارس جنوبی شده است. در آمد حاصل از این افزایش تولید در طول سال ۳۴۵ میلیون دلار معادل ۱۴ هزار و ۳۴۴ میلیارد ریال خواهد بود.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1313.8
مثقال طلا (%0.61)
659500
4000
سکه امامی (%0.37)
1606000
6000
دلار (%0.31)
4764
15
یورو (%0.21)
5853
12
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.