تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

روایت وزیر کار از افزایش حقوق بازنشستگان

روایت وزیر کار از افزایش حقوق بازنشستگان

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان کارگری گفت: افزایش حقوق این اقشار متناسب با افزایش حقوق کارگران به دولت پیشنهاد شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان کارگری گفت: افزایش حقوق این اقشار متناسب با افزایش حقوق کارگران به دولت پیشنهاد شده است.

این صحبت وزیر رفاه تایید تلویحی خبری است که هفته گذشته نهادهای صنفی کارگران بازنشسته در مورد میزان افزایش مستمری‌های تامین اجتماعی دادند.

افزایش مستمری سازمان تامین اجتماعی ساختار مستقل از صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری دارد. مطابق عرف و قانون ملاک افزایش حقوق کارگران بازنشسته  مصوبه دستمزدهای شواری عالی کار است.

این شورا در پایان سال گذشته، موافقت خود را با افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد و افزایش پلکانی دستمزد سایر سطوح به اندازه ۳۸ درصد را اعلام کرد.

به موجب این مصوبه حداقل مزد ماهانه سال ۱۴۰۱ مبلغ چهار میلیون و ۱۷۹ تومان است. انتظار می‌رود با موافقت هیات دولت، حقوق کارگران بازنشسته نیز از ۳۸ تا ۵۷ درصد زیاد شود.

به استناد مواد ۹۶ و ۱۱۱ از قانون تامین اجتماعی، مبلغ حداقل مستمری نباید نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد و از سوی دیگر میزان مستمری بازنشستگی باید متناسب با هزینه زندگی باشد.

با این حال حقوق کارگران بازنشسته در فرودین‌ماه ۱۴۰۱ به صورت علی الحساب پرداخت شد.‌‌ با توجه به اینکه پیشنهاد هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برای افزایش مستمری‌ها به هیات دولت ارسال شده است انتظار می‌رود کارگران بازنشسته از انتهای اردیبهشت ماه شاهد افزایش حقوقشان باشند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند