کد خبر: 191555

افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران به هند

میزان نفت خام، بدون در نظر گرفتن میعانات که قرار بود هند در ماه میلادی گذشته از ایران بارگیری کند، حدود ۵۵۰ هزار بشکه در روز بود که ۷۸ درصد نسبت به نوامبر افزایش داشت و بالاترین میزان از مارس بود.

سرویس بازار -

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد واردات نفت هند از ایران در دسامبر احتمالا بالاترین میزان در ۹ ماه گذشته بوده که کمک کرد صادرات نفت این عضو اوپک به آسیا در ماه میلادی گذشته افزایش پیدا کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ این منبع آگاه اظهار کرد: خریداران آسیایی طبق برنامه قرار بود در دسامبر ۱.۹۲ میلیون بشکه در روز نفت ایران را خریداری کند که هفت درصد نسبت به ماه پیش از آن کاهش داشت.

میزان نفت خام، بدون در نظر گرفتن میعانات که قرار بود هند در ماه میلادی گذشته از ایران بارگیری کند، حدود ۵۵۰ هزار بشکه در روز بود که ۷۸ درصد نسبت به نوامبر افزایش داشت و بالاترین میزان از مارس بود.

این میزان واردات نفت خام هند از ایران، کاهش خرید ماهانه سه خریدار آسیایی بزر گ دیگر شامل چین، کره جنوبی و ژاپن را جبران می‌کند. جزئیات مربوط به بارگیری میعانات برای دسامبر هنوز موجود نیست.

تایوان نیز ماه میلادی گذشته نفت ایران را خریداری کرد.

ایران ۳.۸ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید می‌کند و سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است.

همچنین شرکت نفت دولتی پتروناس مالزی در دسامبر برای نخستین بار از سال ۲۰۱۲ نفت ایران را خریداری کرد. مالزی به دلیل تشدید تحریم‌های غربی و دشوار شدن پرداخت و صادرات نفت در سال ۲۰۱۲ واردات نفت از ایران را متوقف کرده بود.

پتروناس نفت ایران هوی را در یک قرارداد محموله تکی خریداری کرد. نفتکش «پاتموس واریور» محموله‌ای به میزان ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام را پس از بارگیری در ایران در بندر مالاکای مالزی تخلیه کرد.

توافق پتروناس برای خرید نفت ایران به دنبال عرضه محموله‌های تکی و همچنین کاهش قیمت فروش رسمی برای دسامبر از سوی ایران روی با هدف جذب خریداران، انجام گرفت.

ایران پس از لغو تحریم‌ها در ژانویه سال ۲۰۱۶ که به دنبال توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، صادرات نفت خود را تقریبا بیش از دو برابر افزایش داد.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.