با هدف تشویق به ترک سیگار مطرح شد

افزایش قیمت دخانیات در استرالیا

سیگار+تجارت نیوز

استرالیا زندگی را برای سیگاری‌ها سخت کرده و مالیات تنباکو را ۵/ ۱۲ درصد افزایش داد.

دولت این کشور با افزایش نرخ دخانیات مردم را برای ترک سیگار تشویق می‌کند. سازمان بهداشت جهانی هم مالیات بر تنباکو را به دولت‌ها توصیه می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز،در استرالیا سیگاری‌ها باید از امروز (شنبه) برای خرید یک پاکت سیگار با ۲۰ نخ ۲۷ دلار استرالیا یعنی حدود ۱۶ یورو و ۸۰ سنت یا نزدیک ۲۰ دلار امریکایی بپردازند. بهای سیگار از سال آینده و سال بعد از آن نیز ۵/ ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت. مقامات استرالیایی گفتند که همه این اقدامات فقط به خاطر تشویق مردم به ترک سیگار بوده است.

مجله “اکونومیست” در یک بررسی جهانی روی قیمت سیگار نتیجه گرفته که هیچ جای دنیا مثل استرالیا سیگار گران نیست.

برای مقایسه استرالیا با آلمان، بهای یک پاکت سیگار ۲۰ نخی در آلمان به طور متوسط  ۶ یورو و۴۰ سنت است.

مقامات استرالیایی در توجیه بالا بردن قیمت سیگار گفته‌اند که آنها فقط به توصیه سازمان جهانی بهداشت عمل کرده‌اند. این سازمان افزایش میزان مالیات بر تنباکو را یکی از بهترین و کارسازترین شیوه‌ها برای ترک سیگار و جلوگیری از سیگاری شدن کودکان دانسته است.

درآمد ۲۰ میلیارد یوروییِ استرالیا از مالیات بر تنباکو

بنابر گزارش دویچه‌وله، برخی از منتقدان در این باره اظهار می‌کنند که افزایش بهای سیگار در استرالیا به معنی افزایش درآمد دولت است. در سال گذشته استرالیا حدود ۸ میلیارد یورو بابت افزایش مالیات بر تنباکو درآمد داشته است. در سال ۲۰۲۰ یعنی تا دو سال دیگر درآمد دولت از این راه به ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو می‌رسد.

استرالیا نخستین کشور دنیاست که در سال ۲۰۱۲ مقرر کرد بر پاکت‌های سیگارعلائم و تصاویر هشدار دهنده درج شوند. دولت این کشور این تصمیم را برای تأکید بر زیان‌بار بودن سیگار و آسیب‌های مصرف دخانیت انجام داده است.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند