کد خبر: 134424

افزایش ۴۰ درصدی صادرات قزاقستان به اتحادیه اوراسیا

مرکز آمار قزاقستان از افزایش ۴۰ درصدی صادرات این کشور در ۳ ماه نخست سال جاری به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد.

سرویس اقتصاد جهان -

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از «کا-پورتال.رو»، مرکز آمار قزاقستان از افزایش ۴۰ درصدی صادرات این کشور در ۳ ماه نخست سال جاری به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد.

براساس این گزارش، ورق فلزی بیشترین کالای صادراتی به این اتحادیه بوده است که میزان فروش آن در این مدت ۲۵۶٫۲ میلیون دلار عنوان شده است.

در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۷، صادرات قزاقستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۰ درصد افزایش و به ارزش ۱۰٫۸ میلیارد دلار رسید.

همچنین صادرات به کشورهای اتحادیه اوراسیا در ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۷ در حدود ۳۹٫۲ درصد (۱٫۲ میلیارد دلار)، افزایش پیدا کرده است که یک میلیارد دلار آن (۳۶ درصد) سهم روسیه است.

صادرات قزاقستان به قرقیزستان به ارزش ۹۷٫۵ میلیون دلار و به میزان ۴۴ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این صادرات قزاقستان به ارمنستان ۱۵ برابر (۱۶۵ هزار دلار) و به بلاروس ۷ برابر (۲۳٫۳ میلیون دلار) افزایش پیدا کرد.

براساس این گزارش افزایش صادرات فلزات و مواد معدنی به ترتیب به میزان ۱۴ و ۷۳ درصد منجر به رشد کلی صادرات قزاقستان شده است.

۶۵ درصد از صادرات به کشورهای اتحادیه اوراسیا بوده است و از این میان فلزات ورق به ارزش ۲۶۲٫۲ میلیون دلار کالای اصلی صادراتی به این کشورهای اتحادیه بود که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۴ برابری داشته است.

در میان محصولات معدنی، صادرات سنگ معدن روی، ۳ برابر، نفت خام و فرآورده‌های نفتی ۵ برابر و سوخت ۸٫۵ برابر افزایش پیدا کرد.

در میان فلزات، صادرات فولاد، ۳٫۵ برابر، فررللیس ۸۶ درصد، آهن کهنه و ضایعات صنعت فولاد تقریبا ۹ برابر و صادرات میله آهن ۴٫۵ برابر افزایش یافت.

درهمین حال، صادرات منسوجات ۶۳ درصد، گندم ۴۱ درصد، گاز طبیعی ۳۷ درصد، مواد شیمیایی معدنی ۱۹ درصد و فلزات آهنی ۱۷ درصد کاهش پیدا کرد.

لازم به ذکر است که کشورهای عضو اتحادیه تا سال ۲۰۲۵، محدودیت‌های موجود در حمل و نقل انواع کالاها را برطرف خواهند کرد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

 

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0.71)
612400
43,000
سکه امامی (%0.4)
1508500
60,000
دلار (%1.35)
4494
600
یورو (%0.59)
5605
330
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.