افزایش ۴۰ درصدی قیمت تمام‌شده تولید تخم‌مرغ

افزایش ۴۰ درصدی قیمت تمام‌شده تولید تخم‌مرغ

مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخم‌گذار میهن گفت: آنالیز هزینه‌ها نشان می‌دهد قیمت تمام‌شده تولید تخم‌مرغ نسبت به ابتدای سال قبل 40 درصد افزایش داشته است.

رضا ترکاشوند با بیان اینکه در یک ماه گذشته هر کیلو گرم تخم مرغ از مرغداران به طور میانگین شش هزار تومان خریداری شده است، افزود: این قیمت خرید شش هزار تومان درب مرغداری در حالی است که تولید هر کیلو گرم تخم مرغ برای مرغداران شش هزار و 400 تومان تمام می شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در تشریح دلایل افزایش 40درصدی قیمت تمام شده تخم مرغ، اظهار کرد: افزایش نرخ ارز مبادله از 3300 – 3250 تومان به 3800 تومان، افزایش بیش از 30 درصدی قیمت جهانی برخی از نهاده‌های دامی مانند کنجاله سویا از 3600-3350 دلار در هر تن به 4800 تا 5000 دلار در هر تن از دلایل اصلی و همچنین افزایش قیمت جوجه پولت، افزایش هزینه کارگری، افزایش هزینه بهداشت و درمان مانند لزوم استفاده از واکسن‌های سویه جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، افزایش هزینه عملیات قرنطینه و افزایش هزینه بیمه در پی افزایش قیمت تمام شده از دیگر دلایل رشد 40 درصدی قیمت تمام شده تخم مرغ نسبت به ابتدای سال گذشته است.

ترکاشوند اظهار کرد: اتحادیه درخواست برای تغییر قیمت مصوبه به شش هزار و 400 تومان را به دستگاه‌های مربوطه ارائه کرده است و امیدواریم هر چه سریعتر مصوب شود.

وی با تاکید بر اینکه مرغداران با مشکلات جدی اقتصادی روبرو هستند خواستار تدبیر مدیران دولتی برای گذر از بحران موجود برای تداوم تولید شد.

 

منبع: اقتصادآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند