افزایش 300 هزار تومانی قیمت زعفران در بازار

افزایش 300 هزار تومانی قیمت زعفران در بازار

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران از افزایش ۳۰۰ هزارتومانی نرخ زعفران طی یک هفته اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران در بازار ۳ میلیون و ۵۰۰ و حداکثر ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران از افزایش ۳۰۰ هزار تومانی نرخ زعفران طی یک هفته اخیر در بازار خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، غلامرضا میری، نایب‌رئیس شورای ملی زعفران؛ از افزایش 300 هزارتومانی نرخ زعفران طی یک هفته اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران در بازار 3 میلیون و 500 و حداکثر 5 میلیون و 800 هزار تومان است.

وی دلال بازی و ورود پول‌های سرگردان در بازار را عامل اصلی گرانی قیمت زعفران دانست و افزود: دلالان پس از خرید زعفران از کشاورزان به جای عرضه در بازار اقدام به انباشت و نگهداری محصول در خانه و انبارهای خود می‌کنند که در نهایت قیمت زعفران ناشی از کمبود محصول در بازار با نوسانی روبرو شد.

میری ادامه داد: اگرچه آمار رسمی اعلام نشده، اما پیش‌بینی می‌شود که صادرات زعفران نسبت به اسفند ماه 30 درصد کاهش کاهش یافته است.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران، صادرات زعفران در بازار را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به سیاست ارزی جدید دولت، صادرات زعفران متوقف و مسیر قاچاق و استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف رونق خواهد گرفت، چراکه در سیاست جدید دولت ارزهای حاصل از صادرات باید تحویل سیستم بانکی، شخص ثالث و به منظور واردات مورد استفاده قرار گیرد که در نهایت این عوامل موجب شده که صادرات زعفران قفل شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به آنکه امکان ورود ارز به کشور وجود دارد و در بازارهای هدف هر دلار معادل 5 هزار و 200 تا 5 هزار و 400 تومان لحاظ می‌شود و در کشور برای تبدیل آن به تومان هر دلار 4 هزار و 200 تومان خریداری شده که با این وجود صادرکنندگان در هر دلار هزار تا هزار و 200 تومان متضرر می‌شوند. از طرفی صادرکنندگان به سبب هزینه‌های خود برای ورود پول خود به کشور، لحظه‌شماری می‌کنند؛ بنابراین انگیزه‌ای برای صادرات وجود ندارد.

به گفته میری؛ توقف صادرات و باز شدن مسیر قاچاق زمینه را برای صادرات زعفران‌های بی‌کیفیت و در نهایت از دست دادن مشتریان چندین‌ساله فراهم می‌کند.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران، آینده بازار زعفران را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه 70 تا 75 درصد طلای سرخ ایرانی صادر می‌شود؛ بنابراین با توقف صادرات با کاهش شدید قیمت زعفران در بازار روبرو خواهیم شد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند