اقتصاد آمریکا وارد محدوده خطر برای ترامپ شد

اقتصاد آمریکا وارد محدوده خطر برای ترامپ شد
اگر رشد اقتصادی آمریکا همچنان افت کند، در روز انتخابات ۲۰۲۰ کمتر از رشد اقتصادی ۲۰۱۵ خواهد بود و این یک خبر بد اقتصادی برای ترامپ است.

اگر رشد اقتصادی آمریکا همچنان افت کند، در روز انتخابات ۲۰۲۰ کمتر از رشد اقتصادی ۲۰۱۵ خواهد بود و این یک خبر بد اقتصادی برای ترامپ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از بلومبرگ؛ گزارشات خوب و بد مختلفی در مورد رشد اقتصادی آمریکا وجود دارد، ولی گزارش‌های بد اهمیت بیشتری دارند. اگر دونالد ترامپ می‌خواهد شرایط را هم برای اقتصاد و هم برای انتخاب دوباره‌اش بهبود بخشد، باید با پایان دادن به جنگ تجاری با چین شروع کند.

اول خبر خوب: رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه دوم سال جاری ۲٫۱ درصد بود که بهتر از حد انتظار است. رشد اقتصادی سالانه در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۶، در بحبوحه رکود اقتصادی و سقوط قیمت نفت به ۱٫۳ درصد رسیده بود. بهبود رشد اقتصادی از آنچه تصور می‌شد بهتر بود. رشد تولید ناخالص داخلی به اوج ۳٫۲ درصد در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۸ رسید.

حالا خبرهای بد: از آن زمان به بعد رشد اقتصادی کند شده و در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۵ کندتر شده است. اگر رشد اقتصادی همچنان افت کند، در روز انتخابات ۲۰۲۰ کمتر از رشد اقتصادی ۲۰۱۵ خواهد بود، این یک خبر بد اقتصادی برای ترامپ است.

رشد سالانه تولید ناخالص داخلی که در اوایل ۲۰۱۸ به اوج رسیده بود، از آن زمان کاهش یافته و حالا تقریبا برابر با ۲۰۱۵ است.

دلایلی وجود دارد که تصور کنیم رشد اقتصادی به سقوط خود ادامه می‌دهد. در حالی که اقتصاد بیشتر وابسته به هزینه‌کرد مشتریان است، چرخه تجارت اساسا توسط سرمایه گذاری در بخش تجارت یا املاک به‌راه می‌افتد. هیچ‌کدام از اینها الآن در شرایط خوبی به‌سر نمی‌برند.

بررسی آمار قبلی نشان می‌دهد سرمایه گذاری در بخش تجارت کمتر از حد تصور است. سرمایه گذاری در تجارت نسبت به رکود ۲۰۱۵ بهبود یافته ولی نه آن‌قدر که قبلا تخمین زده می‌شد. مانند تولید ناخالص داخلی، سرمایه‌گذاری تجاری هم در اوایل ۲۰۱۸ به اوج رسید و از آن زمان رو به افول رفت و آن هم درست زمانی بود که ترامپ جنگ تجاری را افزایش داد.

کاهش رشد سرمایه‌گذاری سالانه از زمان وضع اولین عوارض توسط ترامپ، بر رشد اقتصادی که کاهش مالیاتی در ۲۰۱۷ ایجاد کرده بود، تاثیر گذاشت.

از آن زمان سرمایه گذاری تجاری بیش از حد انتظار سقوط کرده و به‌نظر می‌رسد به‌سمت یک رکود پیش می‌رود. البته این بدان معنا نیست که کل اقتصاد رکود را تجربه می‌کند، مثلا در ۲۰۱۶، بخش تجارت وارد رکود شد ولی سایر بخش‌های اقتصاد سرپا ماندند.

بخش دیگر تامین‌کننده تقاضا یعنی بخش املاک شرایط خوبی ندارد. این بخش هم در ۲۰۱۵ تقویت شد ولی از آغاز سال گذشته وارد محدوده رکود شده است. کاهش رشد در این دو بخش نشان می‌دهد احتمالا اقتصاد جایگاه ضعیف‌تری نسبت به آنچه در رکود کوچک ۲۰۱۵ تجربه کرد، دارد.

گرچه به‌نظر می‌رسد اقتصاد در حال حاضر به‌خوبی رشد می‌کند، ولی زیربناهای آن ضعیف‌تر از حد انتظار اقتصاددانان هستند. اگر سیاست تغییر نکند رشد کلی اقتصاد در سال‌های آینده کند خواهد شد.

برای حفظ رشد اقتصادی چه می‌توان کرد؟ انتظار می‌رود فدرال رزرو هفته آینده نرخ بهره را پایین بیاورد که کمک‌کننده خواهد بود. از زمان افزایش جنگ تجاری ترامپ، سرمایه‌گذاری و رشد رو به کاهش رفته است. پایان دادن سریع به این جنگ بهترین امید برای انتخاب دوباره ترامپ است.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند