اقتصاد ایران در بهار ۱۴۰۰ چگونه گذشت؟

اقتصاد ایران در بهار ۱۴۰۰ چگونه گذشت؟

مرکز آمار ایران، نتایج بررسی فصلی اقتصاد ایران را منتشر کرد که حاوی اطلاعاتی از وضعیت نقدینگی، نرخ بیکاری، متوسط نرخ ارز و نرخ تورم است.

به گزارش تجارت‌نیوز، گزارش فصلی اقتصاد ایران حاوی آخرین اطلاعات سالانه و فصلی اقتصاد کشور با تکیه بر اطلاعات فصلی است که در ۱۱ فصل تنظیم شده است.

اطلاعات این نشریه را نتایج طرح‌های آماری مرکز آمار ایران و اطلاعات ثبتی دستگاه‌های اجرایی تشکیل می‌دهد.

در فصل بهار ۱۴۰۰:

۱. محصول ناخالص داخلی بدون نفت به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در فصل بهار ۱۴۰۰ به رقم ۱۵۰۸۸۰۶ میلیارد ریال بوده است. در این فصل رشد اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت به ترتیب برابر ۷،۶ و ۴.۶ درصد بوده است.

۲. شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی کل کشور در فصل بهار۱۴۰۰ (بر مبنای سال ۱۳۹۵) رقم ۳۱۰،۲ بوده است که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم) ۴۳.۰ درصد بوده است.

۳. نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر ۸،۸ درصد بوده است که نسبت به فصل زمستان ۱۳۹۹، ۰.۹ واحد کاهش داشته است.

۴. جمع کل نقدینگی کشور به ۳۷۰۵۴،۰ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به پایان سال ۱۳۹۹، ۶.۶ درصد رشد داشته است.

۵. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ۱۰،۶ درصد کاهش نسبت به فصل گذشته به ۱۱۶۸۶۶۵ واحد رسیده است. در این فصل ارزش جاری بازار سهام با ۹.۹ درصد کاهش نسبت به فصل گذشته به رقم ۴۷۰۳۹۵۳۰ میلیارد ریال رسید. همچنین ارزش کل معاملات بازار بورس اوراق بهادار ۲۶۳۶۰۱۴ میلیارد ریال بوده است که نسبت به فصل گذشته ۵۳.۶ درصد کاهش داشته است.

۶. کل واردات از گمرک جمهوری اسلامی ایران ۸۵۴۶ هزار تن و به ارزش ۱۰۴۷۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۴،۲ درصد کاهش و به لحاظ ارزش ۳۷.۴ درصد افزایش داشته است. در این فصل کل صادرات غیر نفتی از گمرک جمهوری اسلامی ایران ۲۹۹۶۸ هزار تن و به ارزش ۱۰۶۸۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزن ۳۶.۷ درصد افزایش و به لحاظ ارزش ۶۷.۹ درصد افزایش داشته است.

۷. در فصل بهار ۱۴۰۰ متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبد اوپک ۶۶،۱ دلار بوده است که نسبت به فصل زمستان ۱۲.۸ درصد افزایش داشته است.

۸. میانگین قیمت سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید)، سکه نیم بهار آزادی و سکه ربع بهار آزادی به ترتیب برابر ۱۰۴۴۲۷، ۵۹۳۵۷ و۳۸۱۷۰ هزار ریال بوده است که نسبت به فصل گذشته به ترتیب ۶،۴، ۵.۰ و ۷.۲ درصد کاهش داشته است.

۹. متوسط نرخ دلار در بازار آزاد برابر ۲۳۴۵۹۱ ریال بوده است که نسبت به فصل قبل ۴،۴ درصد کاهش داشته است. همچنین متوسط قیمت یورو در بازار آزاد برابر ۲۸۱۰۴۷ ریال بوده است که نسبت به فصل قبل ۵.۲ درصد کاهش داشته است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند