اقتصاد معیوب مانع توسعه صنعت برق است

اقتصاد معیوب مانع توسعه صنعت برق است

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: مهمترین موضوع صنعت برق، بحث اقتصاد برق است؛ به‌طوری‌که اقتصاد معیوب مانع توسعه صنعت برق است.

آرش کردی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر در دوازدهمین همایش بین‌المللی انرژی اظهار داشت: تامین انرژی پایدار برق از دستاوردهای مهم این صنعت است به طوری که رکورد 16 سال بدون خاموشی گسترده را پشت سر می‌گذاریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: مهمترین موضوع صنعت برق، بحث اقتصاد برق است؛ به طوری‌که اقتصاد معیوب مانع توسعه صنعت برق است.

کردی با بیان اینکه “عمده انرژی مصرفی کشور، انرژی فسیلی است”، گفت: بیش از 94 یا 95 درصد از انرژی کشور همواره از سوختن سوخت‌های فسیلی بدست می آید و سهم اندکی به سایر منابع انرژی از جمله منابع تجدیدپذیر اختصاص دارد.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر حرکت خوبی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر آغاز شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در سال 1404 به میزان 5 درصد از انرزی کشور از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد شد.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه «متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور 37.8 درصد است»، گفت: اقداماتی برای افزایش متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور آغاز شده که در طی سالهای اخیر موثر بوده و قرار است اقدامات مربوطه در این زمینه توسعه پیدا کند.

کردی ایران را کشوری بدمصرف در برق دانست و گفت: از نظر مصرف برق رتبه هجدهم دنیا را داریم و سرانه مصرف و شدت انرژی ما در برابر کشورهای همسطح خود، هیچ تناسبی با جمعیت و وضعیت اقتصادی ما ندارد.

وی افزود: با وجود اینکه از لحاظ مصرف، نقطه ضعف داریم و باید روند بدمصرفی خود را اصلاح کنیم، هر سال حدود 6 درصد رشد در مصرف برق داریم که این میزان در سال گذشته بالای 7 درصد بود.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه «در سال گذشته 8 درصد در بخش تولید رشد داشتیم»، گفت: امسال نیاز به 6000 مگاوات مدیریت مصرف برق داریم، در حالی که این رقم در سال گذشته 4000 مگاوات بود.

وی ادامه داد: امسال برای عبور از پیک، تمرکز ویژه‌ای روی مدییرت مصرف داریم اما در کل، موضوع شدت مصرف ما در زمان پیک تابستانه به 250 تا 260 ساعت بازمی‌گردد که اگر مقدار مصرف را در این تعداد ساعت مدیریت کنیم، نیاز نیست سالی 2 تا 3 هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازیم.

کردی با بیان اینکه «اقتصاد یارانه‌ای صنعت برق یک چرخه معیوب برای این صنعت است»، گفت: هرگونه تجدید ساختار و یا تغییر ساختار در صنعت برق، بدون توجه به اصلاح اقتصاد برق، منطقی و نتیجه بخش نخواهد بود.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند