وزیر امور خارجه:

ایران متناسب با اقدامات طرف‌ مقابل در مذاکرات اقدام می‌کند

ایران متناسب با اقدامات طرف‌ مقابل در مذاکرات اقدام می‌کند

وزیر امور خارجه کشورمان از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در مورد ازسرگیری گفتگوهای وین در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در گفتگوهای آتی، اقدامات ما متناسب با اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس مجلس ملی سوئیس با حضور در وزارت امور خارجه با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

آندریاس اییب رئیس مجلس ملی سوئیس که در رأس هیاتی در حال دیدار از جمهوری اسلامی ایران است، صبح امروز با حضور در وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد و در خصوص موضوعات مرتبط با روابط دو کشور و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و سوئیس

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و سوئیس، دیپلماسی پارلمانی فی‌مابین مجالس دو کشور و همچنین نقش پارلمان‌ها در توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها را بااهمیت خواند و این سفر را گام مهمی برای توسعه همکاری‌ها میان پارلمان‌های دو کشور ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تشریح دیدگاه دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در روابط متوازن با کشورها پرداخت و توسعه روابط با سوئیس در ابعاد مختلف را حائز اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به ظرفیت‌های مهم روابط دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور، به‌ویژه همکاری میان شرکت‌های کوچک و متوسط دو کشور را قابل ارتقا دانست و بر ضرورت برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.

ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به برخی موضوعات مهم در منطقه از جمله آخرین تحولات مربوط به افغانستان پرداخت و دیدگاه اصولی کشورمان در زمینه تشکیل دولت فراگیر و با حضور همه اقوام در ساختار حاکمیت افغانستان را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد مواجهه با چالش‌های ناشی از تحولات افغانستان، در حوزه‌های پناهندگان، مواد مخدر و تروریسم نیازمند تشریک مساعی بین‌المللی است.

امیرعبداللهیان با یادآوری آغاز فصل سرما و تشدید شرایط سخت پیشِ‌رو برای مردم افغانستان، بر ضرورت همگامی جمعی کشورها برای مدیریت شرایط و به‌ویژه گسیل کمک‌های بشردوستانه به این کشور تأکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران پیش از این در این زمینه فعال شده است.

جمع‌بندی نهایی در مورد وین، به زودی

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم در خصوص ازسرگیری گفتگوهای وین، از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در این زمینه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در گفتگوهای آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.

آندریاس اییب رئیس مجلس ملی سوئیس نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور دارای نقش محوری در منطقه، دیدارهای روز گذشته خود با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات پارلمانی کشورمان را سازنده توصیف کرد و در ادامه به نقش سفارت سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع برخی کشورها و اهمیت تقویت این نقش پرداخت.

وی همچنین نقش جمهوری اسلامی ایران در زمینه پذیرایی از میلیون‌ها پناهجوی افغانستان طی دهه‌های گذشته و رویکرد جاری در زمینه ارائه خدمات به مردم افغانستان را ستود.

رئیس مجلس ملی سوئیس همچنین در خصوص گفتگوهای هسته‌ای به علاقه‌مندی کشورش در زمینه ایفای نقش در نزدیک‌سازی دیدگاه‌های طرف‌ها با یکدیگر تأکید کرد.

آخرین تحولات گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و عربستان و همچنین تحولات یمن، از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس مجلس ملی سوئیس در این دیدار بود.

منبع: تسنیم

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند