اما و اگرهای عرضه گندم در بورس کالا

اما و اگرهای عرضه گندم در بورس کالا

با توجه به گلایه گندمکاران از تاخیر همه ساله دولت در پرداخت مطالبات در طرح خرید تضمینی، انتظار می‌رود با اصلاح نظام خرید از کشاورزان حمایت شود.

از سال گذشته عرضه گندم به روش سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا مطرح شد که بنا بر گفته مسئولان این امر در سال زراعی جدید استمرار خواهد یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایطی که کشاورزان هر ساله از تاخیر در پرداخت مطالبات خود در طرح خرید تضمینی گلایه‌مند هستند، انتظار می‌رود که با اصلاح نظام خرید تضمینی به شیوه کارآمد از کشاورزان حمایت شود تا آنها به امر کشت و کار دلگرم شوند.

البته ناگفته نماند که عرضه این محصول استراتژیک در بورس کالا با موافقان و مخالفانی همراه است، به طوریکه موافقان این طرح قیمت تضمینی و عرضه در بورس کالا را به نفع گندمکاران می‌دانند و در مقابل مخالفان می‌گویند هدف اصلی عمل به تعهدات و حمایت از کشاورزان است و تفاوتی در نحوه خرید وجود ندارد.

با وجود آنکه موافقان طرح قیمت تضمینی عرضه گندم در بورس کالا را راه حل مناسبی برای شفافیت قیمت و کاهش نگرانی‌های کشاورزان می‌دانند اما مخالفان نظر دیگری دارند و معتقدند از آن جا که اکثر کشاورزان خرده مالک هستند، نبود زیرساخت‌های لازم موجب می‌شود آنها بهره چندانی از این بازار مدرن نداشته باشند.

با همه این تفاسیر از مسئولان دولتی انتظار می‌رود که به قانون خرید تضمینی گندم عمل کنند، چرا که مابه التفاوت هر آنچه در بورس کالا به فروش می‌رسد با قیمت تضمینی باید توسط دولت پرداخت شود؛ بنابراین در صورت ثبات نرخ خرید تضمینی گندم، عرضه محصول در بورس کالا نمی‌تواند دردی از گندمکاران دوا کند.

مسعود اسدی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در پاسخ به این سوال که عرضه گندم در بورس کالا به نفع کشاورز است یا خیر، اظهار کرد: هم اکنون عمل کرد دولت نسبت به قانون خرید تضمینی مورد سوال واقع است، چراکه در بورس کالا، قیمت خرید تضمینی ملاک عمل قرار می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به آنکه مابه التفاوت هر آنچه در بورس کالا به فروش رفته با قیمت خرید تضمینی گندمتوسط دولت پرداخت می‌شود؛ بنابراین خرید گندم توسط دولت و عرضه در بورس کالا تفاوتی برای کشاورز ندارد و تنها به سبب افزایش هزینه‌های تولید، اعلام نرخ خرید تضمینی بر مبنای تورم و اجرای قانون خرید تضمینی ملاک عمل واقع است.

اسدی ادامه داد: همه ساله نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی مشمول قانون خرید تضمینی باید برحسب تورم افزایش یابد، چراکه این امر حق قانونی کشاورز است که بی توجهی به آن می‌تواند دلسردی کشاورزان نسبت به امر کشت را به همراه داشته باشد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با انتقاد از ثبات نرخ خرید تضمینی گندم درسال زراعی 96-97 بیان کرد: با وجود آنکه دولت برای حمایت از خودروهای داخلی، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را بالا می‌برد؛ جای سؤال است که به چه دلیل قانون خرید تضمینی را نقض می‌کند و سخنگوی دولت اعلام می‌کند که توان افزایش خرید گندم بالای نرخ 1300 تومان را ندارد؟. این امر با سیاست اقتصاد مقاومتی و شعار حمایت از تولید داخل مغایرت دارد.

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا عاملی برای شفافیت قیمت

محمد شفیع، ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی اظهار کرد: با وجود آنکه هدف عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا به سبب شفافیت قیمت و جلوگیری از واسطه و دلال بازی ایده آل است، اما این امر مستلزم ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم است تا نگرانی تولیدکنندگان به حداقل خود برسد.

به گفته وی؛ از آن جا که 70 تا 80 درصد کشاورزان خرده مالک هستند؛ بنابراین لازمه عرضه محصولات کشاورزی از جمله گندم در بورس کالا نقش پررنگ اتحادیه و تشکل‌ها است تا با ورود دلالان کشاورزان مجبور نشوند محصولات کشاورزی را زیر قیمت به بفروشند و درنهایت سودهای هنگفت به جیب دلالان برود.

به گفته رئیس نظام صنفی کشاورزی؛ در صورت ایجاد زیرساخت‌های لازم، عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می‌تواند به نفع کشاورزان تمام شود.

ثبات نرخ خرید تضمینی گندم به نفع کشاورزان نیست

عنایت الله بیابانی، قائم مقام خانه کشاورز اظهار کرد: با گذشت هفت ماه از شروع سال زراعی جدید، نرخ خرید تضمینی گندم اعلام نشد و همچنان گندم‌های تولیدی با نرخ نامعلومی از کشاورزان تحویل گرفته می‌شود.

به گفته وی؛ تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، منجر به تحمیل هزینه‌های سربار به کشاورزان می‌شود.

بیابانی ادامه داد: پس از گذشت هفت ماه، تاخیر در اعلام نرخ و ثبات نرخ خرید تضمینی گندم به نفع کشاورزان نیست و این امر ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

قائم مقام خانه کشاورز در پاسخ به این سوال که عرضه گندم در بورس کالا می‌تواند مزایایی برای کشاورزان داشته باشد، بیان کرد: بنده اعتقاد ندارم که عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا بتواند راهگشای مشکلات کشاورزان باشد، چراکه در سال‌های اخیر تجربه خوبی از عرضه محصولات کشاورزی نظیر جو و ذرت در بورس کالا نداریم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند