موضوعات داغ:

امسال ۳۰۰ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت منتشر شد

امسال ۳۰۰ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت منتشر شد

مدیرکل مرکز مدیریت بدهی‌ها و تعهدات عمومی دولت گفت: امسال انتشار اوراق بدهی دولتی براساس قانون بودجه تا ۳۴۰ هزار میلیارد ریال تعیین شد که تاکنون ۳۰۰ هزار میلیارد ریال آن منتشر شده است.

مهدی بنانی روز پنجشنبه در سومین همایش آشنایی با اسناد خزانه اسلامی در محل اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد که با حضور کارشناسان و ذیحسابان دستگاه‌ها برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: امسال افزون بر ۹۵ هزار میلیارد ریال اوراق بر اساس بند «ه» تبصره پنج قانون بودجه سال ۹۶، تنها در قالب اسناد خزانه اسلامی منتشر می‌شود.

بنانی گفت: دولت برای تسویه بدهی‌های مسجل خود با حفظ قدرت خرید مردم، بابت طرح‌‎های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مابه‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات کشاورزی با قیمت فروش در بورس اسناد خزانه اسلامی به قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران واگذار می‏‌کند.

مدیرکل مرکز مدیریت بدهی‌ها و تعهدات عمومی دولت با بیان اینکه اسناد اسلامی از مالیات معاف است، تاکید کرد: این اسناد عملا از سال ۱۳۹۳ طراحی و شروع شد که استارت تاسیس بازار بدهی در کشور بود که در ادامه سایر ابزار و اوراق نیز به کمک آن آمد.

بنایی تصریح کرد: اسناد خزانه با سررسید کمتر از یک سال است که برای نخستین بار اجازه داده شد، برای مدیریت نقدینگی اوراق منتشر شود و فلسفه اصلی این بود که در ۶ ماه اول سال پروژه‌های عمرانی را از لحاظ مالی تامین کند و در ۶ ماه دوم که دولت به منابع مالی خود دسترسی پیدا می‌کند، اسناد را از محل این منابع تسویه کند و بدین ترتیب فاصله بین منابع و مصارف دولت درست مدیریت می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع انتشار اسناد برای استفاده در پروژه‌های عمرانی موجب شد در فصل مناسب منابع در اختیار قرار گیرد و در فصل بعدی اسناد تسویه شود.

این مسئول تاکید کرد: بازار بدهی، نقش مدیریت برخی سوداگری‌ها در عرضه سپرده‌ها و کمک به مدیریت سرمایه را انجام می‌دهد و به مرور موجب آرامش در بازار خواهیم بود که نمونه آن بازار مسکن و طلا قابل مشاهده است.

سومین همایش آشنایی با اسناد خزانه اسلامی بعد از ۲ روز همایش حسابداری تعهدی در یزد برگزار شد.

در این همایش که مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی، ذیحسابان و کارشناسان ارشد مالی دستگاه‌های اجرایی یزد حضور داشتند، آموزش‌های لازم در زمینه‌های مسائل مالی و تخصصی، رفع چالش‌های حوزه مالی دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت.

نحوه تغییر مبنای حسابداری نقدی به تعهدی، انواع صورت‌های مالی و لزوم ارائه آن از طریق سامانه‌های الکترونیکی «سماد» و «سناما»، نحوه تهیه فرم عملکرد و صورت‌های مالی و ثبت دقیق مطالبات و بدهی‌های دولت از دیگر مباحث طرح شده در این همایش بود.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند