امضای قرارداد ۱.۲ میلیارد یورویی ساخت راه‌آهن سریع‌السیر قم-اراک

امضای قرارداد ۱.۲ میلیارد یورویی ساخت راه‌آهن سریع‌السیر قم-اراک

ایران و ایتالیا هفته آینده قراردادی ۱.۲ میلیارد یورویی برای احداث یک خط آهن قطار سریع‌السیر بین شهرهای اراک و قم امضا خواهند کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پرس تی‌وی، رناتو مازونچینی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن دولتی فرووی دلو استاتو (اف‌اس) ایتالیا قرار است روز 11 ژوئیه برای نهایی کردن قرارداد احداث این راه‌آهن 135 کیلومتری به تهران سفر کند.

این اولین پروژه ساخت راه‌آهن است که شرکت ایتالیایی اف‌اس در ایران بر عهده خواهد کرد. یک خط آهن 320 کیلومتری دیگر نیز بین تهران و همدان قرار است احداث شود.

ارزش کل این قرارداد 5 میلیارد یورو است که شرکت فرووی موافقت‌نامه اولیه آن را در زمان سفر متئو رنزی، نخست‌وزیر ایتالیا به تهران در آوریل گذشته به امضا رسانده است.

شرکت اف‌اس قرار است به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در زمینه خطوط ریلی سریع‌السیر و عادی کمک ارائه دهد که از جمله شامل یک برنامه کامل آموزش پرسنل است.

این شرکت ایتالیایی همچنین در برنامه‌ریزی و ساخت کریدور ریلی سریع‌السیر میان شهرهای تهران، قم و اصفهان و برقی کردن مسیر ریلی میان تهران و تبریل در مسیر قفقاز و ترکیه حضور دارد.

ایران و ایتالیا قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار در بخش‌های انرژی، ریلی و دفاعی منعقد کرده‌اند. آژانس صادرات ایتالیا و بانک دولتی این کشور وعده داده میلیاردها یورو خط اعتباری و تضمین به ایران ارائه کند.

علاوه بر شرکت اف‌اس، شرکت‌های نفتی انی، توزیع برق و گاز انل، پیمانکار نفتی سایپم، شرکت فولاد دانیلی، شرکت زیرساختی کوندوته داکوا، شرکت ریلی و جاده‌ای گاویو و شرکت هواپیماسازی فینمکانیکای ایتالیا از شرکت‌هایی هستند که قصد انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در ایران را دارند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند