اکسکوینو

امضای قرارداد 10 میلیارد دلاری بین ایران و چین

تجارت نیوز

امضای موافقت‌نامه قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری خط اعتباری ‘سیتیک‌گروپ’ چین با ۵ بانک ایرانی، نخستین قرارداد بزرگ ایران با چین پس از برجام است.

خط اعتباری 10 میلیارد دلاری چین به ۵ بانک ایرانی اختصاص یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد خزاعی در مراسم امضای موافقت‌نامه قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری خط اعتباری سیتیک‌گروپ چین با ۵ بانک ایرانی در پکن گفت: امضای موافقت‌نامه قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری خط اعتباری ‘سیتیک‌گروپ’ چین با ۵ بانک ایرانی، نخستین قرارداد بزرگ ایران با چین پس از برجام است. بر این اساس، با امضای این قرارداد ما با سرعت قادر خواهیم بود مراحل اجرایی آن را در ایران و چین نهایی کنیم.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری ایران افزود: همکاری ایران با ‘سیتیک‌گروپ’ به سه‌دسته تقسیم شده است که یکی از محورهای همکاری ما با این موسسه مالی بزرگ، بحث فایناس و تامین مالی پروژه‌هاست که توسط طرفین امضا می‌شود.

وی تصریح کرد: سیتیک از گروه‌های بزرگ اقتصادی جهان است و استفاده از توان‌مندی شرکت‌های سیتیک برای اجرای طرح‌های بزرگ کشورمان بر اساس توافق دوجانبه از دیگر همکاری‌های ایران با این گروه است. همکاری سوم ایران با سیتیک در بحث خدمات مالی گروه‌های سیتیک در ایران است و امضای این قراداد سبب افزایش همکاری گروه‌های اقتصادی مالی ایران و چین خواهد شد. با توجه به حضور ستیک در سطح بین‌الملل این گروه می تواند به عنوان دروازه ورود ایران به جهان عمل کند.

موافقت‌نامه قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری خط اعتباری ایران با ‘سیتیک‌گروپ’ چین امروز با حضور ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی، علی اصغر خاجی سفیر ایران در پکن، محمد خزاعی رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مدیران ‘سیتیک‌گروپ’ در پکن امضا شد. این نشست که در مرکز سیتیک‌گروپ چین در پکن برگزارشد، موافقت‌نامه قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری خط اعتباری ‘سیتیک‌گروپ’ چین با ۵ بانک رفاه کارگران، صنعت و معدن، پارسیان، پاسارگار و توسعه صادرات امضا شد.

سیتیک‌گروپ یکی از موسسه‌های مالی بزرگ دنیاست به‌طوری‌که در بین ۵۰۰ شرکت مالی دنیا در ردیف ۵۱ جهان قرار گرفته است. بانک ساخت‌وساز چین، بانک سیتیک، گروه بیدو، شرکت چاینا فیلم و شرکت پست اکسپرس چین از جمله زیر مجموعه های ‘سیتیک‌گروپ’ هستند.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند