آخرین اخبار از مذاکرات وین/ امکان تمدید توافق بین ایران و آژانس

آخرین اخبار از مذاکرات وین/ امکان تمدید توافق بین ایران و آژانس

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد بحث تمدید توافق بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: این موضوع در پروسه بررسی نهایی قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ایرانی و خارجی تاکید کرد: گفتگوهای وین قفل نشده است و در این گفتگوها پیشرفت قابل توجهی صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با مباحث صورت گرفته در مورد احتمال تمدید توافق بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آخرین اخبار در این ارتباط گفت: ضروری است که در این مورد دو نکته گفته شود اول اینکه در شورای عالی امنیت ملی در خصوص موضوع تمدید این توافق گتگوهای صورت گرفته است و این موضوع در پروسه بررسی‌های نهایی قرار دارد و در اولین فرصتی که این پروسه نهایی شود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یا سازمان انرژی اتمی در ارتباط با آن اطلاع رسانی خواهند کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: در مورد این توافق توجه به این نکته ضروری است که این توافق دسترسی فراپادمانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌دهد و این یک تصمیم بین ایران و آژانس است که دوربین‌ها فیلمبرداری‌ها را در چارچوب پروتکل الحاقی انجام دهند ولی دسترسی به بازرسان آژانس داده نشود و اگر این توافق تمدید نیز شود بعد از این هم دسترسی فراپادمانی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: اگر در پایان گفتگوهای وین ما به نتیجه مشخصی برسیم فیلم‌های ضبط شده می‌تواند در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار بگیرد و باید تا آن روز صبر کنیم.

خطیب زاده گفت: فکر می‌کنم که نهایتا این تصمیم امروز انجام می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات وین تأکید کرد: در خصوص گفتگوهای فنی وین پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته و هنوز فکر می‌کنیم تفاهم در دسترس است و آنچه هم باقی‌مانده براساس دستورالعمل‌های اعلامی به وزارت خارجه، باید مورد دقت و پیگیری قرار بگیرد.

خطیب زاده ادامه داد: اگر تصمیم سیاسی در واشنگتن اتخاذ شود که از ادبیات، رفتار و منش دولت قبل ایالات متحده و کمپین شکست خورده فشار حداکثری فاصله گرفته شود، در مورد آنچه که باقی مانده به راحتی می توان به نتیجه رسید.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها فراموش نکنند که اگر برجام امروز زنده است این موضوع به خاطر صبر راهبردی و اقدامات با تدبیر ایران است.

وی همچنین در مورد برخی اظهارات اخیر مقامات سعودی علیه ایران گفت: ریاض باید تصمیم بگیرد که آیا واقعا می‌خواهد از ادبیات و کلام ملال‌آور گذشته استفاده کند و رفتار گذشته خود را تکرار کند یا اینکه تصمیم گرفته به عنوان شریک سازنده در کنار دیگر کشورهای منطقه نقش ایفا کند و از سیاست‌های توطئه‌طلبانه و جنگ‌افروزانه فاصله بگیرد.

خطیب‌زاده گفت: ما منتظر اقدامات و تغییر رفتار ریاض هستیم و سیاست‌های ایران در خصوص گفتگوها و ترتیبات منطقه‌ای چیز جدیدی نیست و از حضور عربستان در این فرایند نیز استقبال می‌کنیم و فکر می‌کنیم عربستان می‌تواند عنصر سازنده‌ای در این زمینه باشد اگر از ادبیات ملال‌آور و سیاست‌های شکست خورده قبلی فاصله بگیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به اظهارات برخی از مقامات آمریکایی در ارتباط با موضوع برجام و بحث تحریم‌ها گفت: آمریکایی‌ها نه تنها از برجام خارج شدند بلکه کلیه تعهدات خود را نقض کرده‌اند و به عنوان طرفی که سابقه سیاهی در نقض تعهدات و عدم اجرای تعهدات خود دارد در موضعی نیست که جز بازگشت به تعهدات و عمل به تعهدات خود لفاظی‌های دیگری بکند. ما به آنها توصیه می‌کنیم که پیش از این لفاظی‌ها به اقدامات عملی فکر کنند و به تعهدات خود عمل کنند.

لغو تحریم‌ها وظیفه قانونی آمریکاست

در همین زمینه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، لغو تحریم‌ها را وظیفه اخلاقی و قانونی آمریکا دانست و گفت: لغو تحریم‌های ایران اهرم مذاکره نیست.

وی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره لغو تحریم‌های ایران در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: «آنتونی بلینکن، لغو تحریم‌های (دوران) ترامپ یک وظیفه قانونی است و یک اهرم مذاکره نیست».

وزیر امور خارجه افزوده است: «به کار ترامپ نیامد- به کار شما هم نمی‌آید میلیارد‌ها دلار از پول مردم ایران که به واسطه قلدری ایالات متحده در خارج از کشور مسدود شده را آزاد کنید».

ظریف همچنین نوشته است: «تاریخ انقضای میراث ترامپ گذشته است. (جو بایدن) رئیس‌جمهور آمریکا، آن را رها کن».

ایران پس از راستی‌آزمایی، برجام را اجرا می‌کند

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اصول یکی است؛ آمریکا به عنوان طرفی که برجام را ترک کرده است، باید اول تحریم‌های خود را بردارد.

وی در تشریح جلسه روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «دیروز ۴ ساعت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص مذاکرات وین گفتگو داشتم. جلسه سخت اما مفیدی بود.»

عراقچی همچنین در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «اصول یکی است؛ آمریکا به عنوان طرفی که برجام را ترک کرده است، باید اول تحریم‌های خود را بردارد. پس از راستی‌آزمایی ایران اجرای کامل برجام را از سر خواهد گرفت. آیا آمریکا آماده است؟»

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی مدعی شده بود: «چیزی که این مذاکرات مشخص کرده‌اند این است که هر طرف برای بازگشت به پایبندی باید چه کارهایی انجام دهد. ما می‌دانیم که چه تحریم‌هایی اگر در مغایرت بر توافق هسته‌ای باشند، باید برداشته شوند.»

همچنین وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده بود: «مسئله مهم‌تر این است که ایران نیز می‌داند که برای بازگشت به توافق باید چه کارهایی انجام دهد، اما ما هنوز ندیده‌ایم که آیا ایران حاضر و مایل به انجام کارهایی است که باید انجام دهد یا نه. این یک آزمون است و ما هنوز جوابی برای آن نداریم.»

منبع: ایسنا، مهر و خبرگزاری صدا و سیما

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند