انتخابات باواریا؛ افت گسترده آرای حزب هم‌پیمان مرکل

انتخابات باواریا؛ افت گسترده آرای حزب هم‌پیمان مرکل

نظرسنجی از رای دهندگان نشان می‌دهد در انتخابات ایالتی باواریا یک حزب بزرگ هم‌پیمان آنگلا مرکل متحمل افت جدی آرا شده که ضربه‌ای به صدر اعظم آلمان به حساب می‌آید.

انتظار می‌رود حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی» باواریا (سی‌اس‌یو) اکثریت مطلق خود در مجلس ایالتی را از دست بدهد.

به گزارش تجارت‌نیوز،بر این اساس حزب «سبز» با صعودی چشمگیر در جایگاه دوم قرار می‌گیرد و حزب ضدمهاجرت «ای اف دی» (آلترناتیوی برای آلمان) برای اولین بار به مجلس ایالتی راه می‌یابد.

نتایج اولیه آرا در انتخابات نیز نشان‌دهنده آن است که حزب سوسیال مسیحی آلمان اکثریت مطلق خود را در این ایالت از دست داده است.

از ساعات بامدادی روز یکشنبه انتخابات ایالتی بایرن در آلمان آغاز شد. از 9 میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات دعوت به عمل آمده بود که در انتخاب مجلس ایالتی بایرن آرای خود را به صندوق‌های رای‌گیری بریزند.

اختلاف نظر شدید میان احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان شکست فاحشی را در انتخابات ایالتی بایرن برای احزاب محافظه‌کار آلمان در پی داشت.

خانم مرکل همین چند ماه پیش ائتلافی شکننده با «سی اس یو» و «اس پی دی» (سوسیال دموکرات) تشکیل داد.

خبرنگاران می‌گویند که انتخابات بایرن منعکس کننده مشکلات پیچیده‌ای است که احزاب بزرگ موفق در سراسر اروپا با آنها روبه‌رو هستند.

به گفته تحلیلگران مساله فقط ظهور راست افراطی نیست، بلکه راه دهندگان درحال روی آوردن به جنبش‌های جدیدتر و کوچکتر هستند.

سی‌اس‌یو و مساله مهاجرت

«سی‌اس‌یو» برای بیش از ۶۰ سال تقریبا تنها حزب حاکم در باواریا بوده اما تفرقه در افکار عمومی پیرامون مسائلی مثل مهاجرت باعث شده بخشی از حامیان خود را از دست بدهد.

هورست زیهوفر، رهبر این حزب گفت که «این روز خوبی نیست» اما افزود که این فقط «یک روی سکه» است چون نتیجه آرا به سی‌اس‌یو اجازه می‌دهد دولتی تازه تشکیل دهد.

نظرسنجی تلویزیون‌های بزرگ آلمان از کسانی که یکشنبه پای صندوق‌های رای رفتند حاکی است که سی‌اس‌یو برنده ۳۷ درصد آرا شده که 10 درصد کمتر از ۴ سال پیش است، درحالی که حزب چپگرای «سبز» که هوادار مهاجرت است، ۱۸ درصد آرا را به دست آورده.

حزب «آلترناتیوی برای آلمان» (ای‌اف‌دی) با کسب ۱۰ درصد آرا پس از مجموعه‌ای از نامزدهای مستقل موسوم به «رای دهندگان آزاد» چهارم شده است.

حزب چپ میانه سوسیال دمکرات (اس‌پی‌دی) که از دیگر متحدان ائتلاف ملی خانم مرکل است با کمتر از ۱۰ درصد آرا در رده پنجم قرار می‌گیرد که نصف آرای این حزب در دوره قبل است.

این گمان وجود دارد که این حزب در تلاشی برای جلوگیری از انحلال از دولت خارج شود.

آندره‌آ نالز، رهبر این حزب عملکرد ضعیف آن در باواریا را به جدال‌ها در داخل ائتلاف حاکم نسبت داد.

به گزارش بی بی سی ظاهرا تلاش‌های اخیر «سی‌اس‌یو» برای اتخاذ لحن و سیاستی تندتر در قبال مساله مهاجرت، که از جمله باعث مشاجره‌های پرسر و صدا با خانم مرکل شد، نتیجه عکس داده است. این برای مرکل خبر بدی است چون باواریا منعکس کننده افت محبوبیت احزاب راست میانه و چپ میانه است که به طور سنتی قدرتمند بودند.

از سوی دیگر موفقیت حزب ضدمهاجرت «ای‌اف‌دی» در باواریا به اندازه پیروزی‌های آن در شرق آلمان نیست، هرچند به نظر می‌رسد که شمار بزرگی از آرای «سی اس یو» را از آن خود کرده باشد.

همچنین به نظر می‌رسد که «سی‌اس‌ایو» هم با اتخاذ بعضی از سیاست‌های تند “ای‌اف‌دی”، از جمله در زمینه مهاجرت، بعضی از رای دهندگان میانه رو خود را از دست داده باشد.

مارکوس زودر، نخست وزیر کنونی باواریا، گفت که هر چند این نتایج تلخ است اما باید از آن آموخت: «باید تغییراتی که در باواریا و در جامعه رخ داده را تحلیل کنیم. از مهم‌ترین چیزهایی که باید از آنها اطمینان حاصل کنیم ثبات، قابلیت حکمرانی و حفظ قدرت کنونی باواریا است.»

آمارهای مهم باواریا (بایرن)

تقریبا ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد و از نظر مساحت بزرگترین ایالت در میان ۱۶ ایالت این کشور است.

مونیخ مرکز ایالت پس از برلین و هامبورگ سومین شهر بزرگ آلمان است.

باواریا دارای دومین تولید بزرگ ناخالص اقتصادی در میان ایالات این کشور است.

باواریا با سنن قوی کاتولیک و محلی به طور سنتی یک منطقه محافظه کار بوده است.

یک مرکز مهم صنعتی: صاحب صنایع قدرتمند اتومبیل سازی و انفورماتیک.

 

منبع:ایسنا

نظرات
اخبار مرتبط
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند