رییس اتاق بازرگانی تهران خبر داد: 

انحلال باند سازمان یافته جعل مدرک برای دریافت کارت بازرگانی 

انحلال باند سازمان یافته جعل مدرک برای دریافت کارت بازرگانی 

به دنبال افزایش میزان تقاضا برای دریافت ارز4200 تومانی در فصل بهار باندی به سرکردگی یک موسسه ثبت شرکت با سوء استفاده و جعل مدرک اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده بودند که با همکاری اتاق تهران و نهادهای نظارتی این باند خنثی و مورد پیگرد قانونی قرار گرفت. 

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: به دنبال پایش کارت‌های بازرگانی متوجه شدیم باندی به صورت سازمان یافته اقدام به جعل مدرک، پرداخت رشوه و همچنین سوء استفاده از هویت افراد برای دریافت کارت بازرگانی می‌کرده است. پس از کشف ارتباطات و دامنه حضور این باند به سرعت از طریق هماهنگی با نهادهای ذی‌ربط فرآیند برخورد با این گروه را آغاز کردیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، خوانساری بیان داشت: این باند موفق به دریافت تعدادی کارت بازرگانی با این روش و ثبت سفارش کالا شده بود. اما اقدام به موقع اتاق تهران موجب شد تا در فاز اول و پس از ابطال کارت‌های بازرگانی که از این طریق دریافت شده بود، مانع از ترخیص کالاهای وارد شده توسط این گروه از گمرک شویم. در فاز دوم و با حضور دستگاه های مربوطه و همکاری و همانگی لازم، این باند پس از انجام تحقیقات خنثی و تمامی افراد درگیر آن مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

رئیس اتاق تهران اضافه کرد: به جهت اطمینان بیشتر اتاق تهران اقدام به پایش تمام کارت‌های بازرگانی صادر شده طی دوره زمان بحران ارزی کرد تا هیچ مورد دارای تخلفی باقی نماند.

خوانساری افزود: اتاق تهران خردادماه تمامی اطلاعات و جزییات لازم را در اختیار وزارت صنعت و گمرک قرار داد که پیش از آغاز فرآیندهای نظارتی، این دو مجموعه اقدام به توقف فعالیت‌های موارد مشکوک کنند. همچنین شرح کامل اتفاقات در همین دوره به اطلاع مقامات  عالی رتبه ذی‌ربط رسید.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: بروز این اتفاقات سبب شد تا طی فصل بهار و تابستان سخت‌گیری‌های اتاق برای صدور کارت بازرگانی افزایش یابد و همچنین فرآیند پایش کارت‌های بازرگانی صادر شده هم با حضور اکیپ‌های حقوقی به انجام رسید که شاید این حضور برای صاحبان کارت بازرگانی دشوارهایی را ایجاد کرد. امیدوارم صاحبان کارت بازرگانی حساسیت این دوره زمانی را درک کنند. اتاق هم از صاحبان اصیل کارت بازرگانی به جهت سخت‌گیری‌های این دوره زمانی عذرخواهی می کند.

خوانساری افزود: درحال حاضر کل فرآیند صدور کارت بازرگانی مورد بازنگری قرار گرفته است و از این پس امکان هر نوع سوء استفاده‌ای از بین رفته است. طی سه سال گذشته بخش مهمی از فرآیند صدور کارت بازرگانی الکترونیکی شده و بزودی با استقرار سامانه‌های هوشمند و آغاز فعالیت اپلیکیشن اتاق تهران، عملبا صدور کارت بازرگانی تمام الکترونیکی می‌شود. در این شرایط امکان سوء استفاده و فساد به صفر می‌رسد. البته عموم فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی باید دقت کنند که با وعده‌های واهی برای قرار دادن هویتشان در اختیار دیگران، فریب نخورند.

 

منبع: اتاق بازرگانی

 

 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند