ایتالیا در منطقه یورو باقی خواهد ماند

ایتالیا در منطقه یورو باقی خواهد ماند

نخست‌وزیر ایتالیا به مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرد این کشور در منطقه یورو باقی خواهد ماند.

نخست‌وزیر ایتالیا به مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرد این کشور در منطقه یورو باقی خواهد ماند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از اسپوتنیک؛ جوزپه کونته در شرایطی این سخنان را اعلام کرد که روابط بین رم و بروکسل بر سر برنامه بودجه ایتالیا در شرایط پرتنشی است. وی با این حال گفته است که قوانین بودجه‌ای اتحادیه اروپا نیازمند اصلاح است. نخست وزیر ایتالیا افزوده است رم به یورو پایبند است و برنامه‌ای برای کنار گذاشتن یورو از واحد پول ملی خود ندارد.

کونته گفته است ایتالیا آماده آغاز گفت‌وگو با مقامات منطقه یورو و اتحادیه اروپا بر سر مسائل بودجه‌ای است با این حال از مقامات اروپایی خواسته است کاری به مسائل بودجه‌ای دولتش نداشته باشد.

این اظهارات در شرایطی است که در ماه اکتبر، رئیس کمیته بودجه مجلس ایتالیا که به خاطر مواضع ضد یورویی خود شهره است، گفت یورو به خوبی کار نمی‌کند و به اقتصاد منطقه یورو آسیب زده است. وی با این حال گفت فعلا امکان خروج از منطقه یورو برای ایتالیا وجود ندارد.

در ماه‌های اخیر نگرانی از خروج ایتالیا از منطقه یورو باعث کاهش ارزش آن شده است. یکی از وعده‌های اصلی احزاب پوپولیست ایتالیا برای انتخابات، کنار گذاشتن استفاده از یورو به عنوان واحد پول این کشور است.

با این حال، کنار گذاشتن یورو توسط سومین اقتصاد بزرگ این منطقه می‌تواند باعث تکمیل یک سناریو با عواقب جدی نظیر فرار سرمایه، بحران بانکی و آسیب جدی به بخش مالیه عمومی این کشور شود.

بنابر نظرسنجی کمیسیون اروپا در ماه نوامبر سال گذشته، ۵۹ درصد ایتالیایی‌ها به عنوان یکی از اعضای اصلی و بنیان‌گذار اتحادیه اروپا، از اتحاد اقتصادی و پولی یورو حمایت می‌کنند و ۳۰ درصد مردم نیز مخالف یورو هستند.

 

منبع: ایسنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند