ایجاد ارز واحد بین کره شمالی و جنوبی برای تشکیل اتحادیه اقتصادی

ایجاد ارز واحد بین کره شمالی و جنوبی برای تشکیل اتحادیه اقتصادی

موسسه فاینانس کره جنوبی اعلام کرد که ایجاد یک ارز واحد میان دو کره برای تشکیل یک اتحادیه اقتصادی باید در دستور کار قرار گیرد.

موسسه فاینانس کره جنوبی اعلام کرد که دو کره یعنی کره شمالی و جنوبی به منظور شکل دادن یک اتحادیه اقتصادی در بلندمدت باید از یک ارز واحد استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این موسسه اعلام کرد، زمانی که سرمایه‌گذاری در کره شمالی به واسط تجارت کالا و خدمات کره جنوبی افزایش پیدا می‌کند، به طور طبیعی گردش سرمایه بوجود می‌آید که این موضوع یکسری از مشکلات از قبیل تسویه حساب‌ها که با ارز هر کشور انجام می‌گیرد را در بر خواهد داشت. بنابراین برای حل این مشکلات، دو دولت باید به شهروندان اجازه دهند تا ارز خود را به یک ارز دیگر در زمان سفر به کره شمالی و جنوبی تبدیل کنند.

گزینه دیگر می‌تواند این باشد که از ارز خود در کشورهای یکدیگر به صورت آزادانه استفاده کنند.

همچنین در یک چشم‌انداز بلندمدت، دو کره باید ارز خود را یکپارچه کنند و یک پول واحدی را تشکیل دهند؛ مانند اقدامی که اتحادیه اروپا با معرفی یورو یک اتحادیه اقتصادی را تشکیل داد و کره شمالی و جنوبی هم می توانند رفتار مشابهی را در پیش گیرند.

در حال حاضر واحد پول دو کره وون است؛ اما کاملا از یکدیگر متفاوت است. تحلیل‌گران این مرکز بر این باور هستند که با تشکیل یک اتحادیه اقتصادی از سوی دو کره، تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ رفته رفته کاهش می‌یابد و همکاری اقتصادی بین کره شمالی و جنوبی به یک ضرب آهنگ مطلوب خواهد رسید.

بر پایه این گزارش، بازسازی اقتصادی کره شمالی و نیز پروژهای توسعه‌ای می‌تواند منجر به رشد اقتصادی در منطقه شمال شرقی آسیا و تحریک بیشتر اقتصاد کره جنوبی شود که اکنون با کُندی پیش می‌رود.

موسسه فاینانس کره جنوبی اعلام کرد که اکنون زمان بهره بردن از همکاری میان دو کره است که هدف نهایی هر کدام ایجاد یک اتحادیه اقتصادی است.

 

منبع: یانهاپ

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند