آملی لاریجانی مطرح کرد:

ایران شروط تحقیرآمیز اروپا را نخواهد پذیرفت/ زندانی سیاسی نداریم

ایران شروط تحقیرآمیز اروپا را نخواهد پذیرفت/ زندانی سیاسی نداریم

رئیس قوه قضاییه از بهره‌مندی ۵۰ هزار نفر از عفو خبر داد و گفت: ما اساسا محکومی تحت عنوان زندانی سیاسی نداریم و کسی به خاطر انتقاد تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی سخنرانی کرد. صحبت‌های وی را در ادامه می‌خوانید.

*اگر کسی احساس قرابت و حضور کند، شیرین‌ترین و لذتبخش‌ترین تجربه معنوی را داشته است؛ چنانکه در برخی مناجات‌ها نیز از محضر حق تعالی می‌خواهیم هر لذتی غیر از انس با خود را از ما دور کند، زیرا آنچه باقی می‌ماند، انس و نزدیکی به حق تعالی است.

*روزی در سیر وجودی خود به نقطه‌ای می‌رسیم که تنها می‌مانیم. حتی بدن ما هم تمام می‌شود و آنگاه در محضر حق تعالی تنها هستیم «و یأتینا فرداً». امروز که امکان فراهم آوردن زاد و توشه داریم باید نهایت استفاده را ببریم و تنها راه آن نیز انس با حق تعالی است و ائمه اطهارعلیهم السلام از طریق این انس و وصول اند. گاهی انسان در زندگی روزمره خود گم می‌شود، اما نباید فراموش کنیم که به سرعت به سمت عوالم باطن در حرکتیم و زمانی به خود می‌آییم که «جاءَتْ سَکرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّ ذلِک ما کنْتَ مِنْهُ تَحِیدُ». در آن لحظه، تنها نجات دهنده ما انس با حق است، زیرا فقط حق تعالی است که در همه جا متجلی است.

*هر آنچه در جهان باقی برای انسان متجلی می‌شود، ناشی از اعمال دنیوی برشمرد و اگر در فرصتی که امروز داریم، بر رذائل اخلاقی خود فائق نیاییم، قطعا طبق وعده الهی برای خود دوزخ را آماده کرده ایم و بالعکس اگر در جهت ارتقای فضایل خود حرکت کنیم، می‌توانیم به آنچه در پیش رویمان قرار دارد امیدوار باشیم و هیچ فضیلتی هم بالاتر از انس حق تعالی نیست.

باید قدردان نعمت اهل بیت (ع) باشیم

*اهل بیت (ع) اینگونه بر مصائب صبر کردند و تمام توان خود را برای رساندن پیام ولایت و حقیقت تشیع به کار بستند؛ لذا ما باید قدردان این نعمت باشیم و حریم اهل بیت (ع) را گرامی بداریم. براین اساس شایسته است در ایام شهادت حضرت زهرا (س) نیز که مادر امت به شمار می‌آیند، آنچه در توان داریم برای تکریم و اظهار خشوع و خضوع و توسل به آن حضرت و اهل بیت (ع) انجام دهیم.

*این انقلاب از بعد نظری یک راه جدید در زمانه ما و در میانه هجوم مکاتب و ایسم‌های مختلف بود.

*انقلاب اسلامی، پیوندی تمام عیار میان مردمسالاری و ارزش‌های انسانی و الهی بود. بها دادن به مردم در تعیین سرنوشت و انتخاب مسیر خود در پیوند با حاکمیت حقیقت و ارزش‌های الهی، پیوند مبارکی بود که در جمهوری اسلامی تجلی یافت و آنچه را مدرنیته نفی کرده بود، انقلاب اسلامی احیا کرد. این راه جدید، همچنان ظرفیت انجام بحث‌های دقیق علمی و فلسفی را دارد و امیدواریم هر چه بیشتر ابعاد این نظام الهی مورد واکاوی و تبیین قرار گیرد.

*انقلاب اسلامی در بعد عملی نیز موجب هویت بخشی به ملتی بود که سال‌ها از سوی استعمارگران، عقب نگه داشته شده بود، در آن زمان، ایمان مردم اجازه تجلی در ساحت اجتماعی و سیاسی نداشت، اما انقلاب اسلامی، موانع را کنار زد و به مردم، خودباوری، اتکا به نفس و ایستادگی در برابر طواغیت را آموخت.

*امام خمینی (قدس الله نفسه الزکیه) کار انبیای الهی را انجام داد و «فاستقم کما امرت» را در عمل به منصه ظهور رساند، مردم در طول ۴۰ سال گذشته با وجود همه مصائب و تنگنا‌هایی که از سوی دشمنان تحمیل شده است، در برابر آنان که به ثروت، موقعیت و سرمایه‌های انسانی این کشور چشم طمع دوخته اند، ایستادگی کرده اند و افتخار انقلاب اسلامی این است که از ملتی عقب نگه داشته شده، انسان‌هایی آبدیده، قدرتمند و آگاه پرورش داده است.

برخی کاستی‌ها نباید موجب نادیده گرفتن پیشرفت‌ها شود

*همچنان تا آرمان‌های انقلاب فاصله داریم، وجود برخی کاستی‌ها و فاصله‌ها از اهداف انقلاب نباید باعث شود که پیشرفت‌ها و جهات اقتدار کشور نادیده گرفته شود. دشمنان از همان روز‌های آغازین پیروزی انقلاب مدعی بودند که انقلاب اسلامی دوام نخواهد داشت. خباثت آن‌ها به حدی است که بعد از چهار دهه همان حرف‌ها را تکرار می‌کنند و در مسیر تحقق رویا‌های آشفته خود از هیچ تلاشی از جمله جنگ، تحریم، آتش افروزی و تهدید فروگذار نکرده اند.

*ملت مقتدر ما اجازه هیچگونه خباثتی به دشمن نخواهد داد، انقلاب اسلامی خدمات و حسنات بسیاری داشته و دارد که نادیده انگاشتن آن جفای بزرگی است. دشمن به ویژه آمریکا و اذناب آن، مدام کاستی‌ها را تبلیغ و برجسته می‌کنند. خصوصا در سال‌های اخیر با انواع ابزار‌های تبلیغاتی و جنگ روانی در صدد به آشوب کشیدن کشور بوده اند، اما در بحبوحه همه این فشار‌ها و دشمنی‌ها می‌بینید که جمهوری اسلامی و فرزندان شایسته آن چگونه در عرصه‌های گوناگون علمی، فناوری، فرهنگی، دفاعی و سایر زمینه‌ها درخشیده اند.

*رشد تولیدات علمی کشور بر مبنای استاندارد‌های جهانی و همچنین ذکر مصادیقی از پیشرفت در عرصه‌های مربوط به پزشکی، سلول‌های بنیادین، نانوتکنولوژی، هوافضا، موشکی و … حسب گزارش‌های موجود، آمریکا و اذناب آن در مقابله با این حجم از نبوغ و ابتکار فرزندان ایران، مدام در حال تزریق یاس و ناامیدی هستند و متاسفانه عده‌ای هم در داخل، همان مسیر دشمن را طی می‌کنند.

*ما منکر برخی بی عدالتی‌ها و کاستی‌ها نیستیم، اما در کنار این کاستیها، باید خدماتی را هم که ارائه شده ببینیم. متاسفانه عده‌ای در داخل نیز خواسته یا ناخواسته، همسو با اهداف دشمنان اقدام به سیاه نمایی می‌کنند و این بزرگترین جفا به ملت بزرگ ایران است.

*امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی)، اتکا و اعتماد به نفس را در جامعه ما زنده کردند، بهترین راه مقابله با خباثت‌های آمریکا و اذنابش را بهره مندی از این اعتماد به نفس و ایستادن در مقابل زیاده خواهی‌های دشمنان دانست.

به بهای آبراهه کوچکی مثل «اینستکس» به هر ذلتی تن نمی‌دهیم

*با توجه به ایجاد ساز و کار مالی «اینستکس» از سوی اروپا، اروپایی‌ها بعد از ۹ ماه تعلل و مذاکره، یک ساز و کار با ظرفیت محدود، آن هم نه برای تبادل پول بلکه برای تامین غذا و دارو ایجاد کرده اند. کشور‌هایی که در مقابل رذالت آمریکا در خروج از برجام، مدعی پایبندی به این توافق بودند، اقداماتشان محدود به «اینستکس» شده و حسب گزارش‌ها دو شرط عجیب نیز گذاشته اند؛ یکی اینکه ایران به FATF بپیوندد و دیگری آنکه در زمینه موشکی وارد مذاکره شود. لازم است این کشور‌ها بدانند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت و به بهای باز شدن یک آبراهه کوچک نظیر اینستکس، تن به هر خواسته‌ای نخواهیم داد.

*تعهد و وظیفه اروپا نسبت به برداشتن تحریم ها، اظهار کرد: مگر جمهوری اسلامی برای تامین غذا و داروی خودح ناتوان است؟ اصلا مگر دارو غذا تحریم بوده است که حالا این ساز و کار مالی را به عنوان یک امتیاز القا کنند؟

*همگی باید بر همان طریق ایستادگی مورد تاکید امام راحل و مقام معظم رهبری حرکت کنیم، رهبر معظم انقلاب در همان بحث برجام هم فرمودند که به طرف مقابل اعتماد ندارند، منتها بر اثر برخی اصرار‌ها و برای جلوگیری از این شبهه که رهبر انقلاب مانع از پیشرفت مذاکرات هستند، اصل آن مذاکرات را با شروطی پذیرفتند. امروز هم اروپا همان مسیر آمریکا را طی می‌کند و ما هم مانند همیشه باید استقامت کنیم.

*مطمئنا مردم بصیر ایران در بزرگداشت ۲۲ بهمن سنگ تمام خواهند گذاشت، امروز، روز ابراز وحدت و انسجام است و باید اقتدار نظام را به جهانیان نشان دهیم. خوشبختانه همواره در طول سال‌های پس از انقلاب، مردم از مسئولان جلوتر بوده اند و با تهدید و عملیات روانی، عقب نشینی نکرده اند. امروز جمهوری اسلامی یک نظام مقتدر است و کشور ما کشوری ثروتمند و غنی است.

*ملت در ۲۲ بهمن، مشت محکمی بر دهان دشمن خواهد کوبید، ابراز امیدواری کرد که همه در صفوف متحد، در راهپیمایی این روز حضور یابند و به آمریکا و اذناب آن نشان دهند که توطئه هایشان هیچ تاثیری نخواهد داشت.

*متاسفانه برخی این اقدام بزرگ را هم سیاسی می‌کنند. عده‌ای گفته اند بهتر است این عفو شامل زندانیان سیاسی هم بشود. این در حالی است که ما محکومی با عنوان «زندانی سیاسی» نداریم. اگر کسی اقدامی علیه امنیت مرتکب شده است، عنوان مجرمانه مستقلی دارد که باید به آن رسیدگی شود. جرم سیاسی نیز در قانون تعریف شده و رسیدگی به آن هم ساز و کار‌های قانونی خود را دارد، اما در حال حاضر چنین محکومانی نداریم.

نقد در جمهوری اسلامی جرم نیست

*متاسفانه برخی از افرادی که حتی در دستگاه‌های اجرایی هم سمت دارند، گفته اند این عفو شامل منتقدان هم بشود. گویی القاء می‌کنند کسانی به خاطر نقد صرف، در زندانند. این چه دروغ بزرگی است؟ مگر امروز کسی که نقدی داشته به خاطر انتقادش در زندان است؟ دستگاه قضایی هیچگاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است. این اظهارات ناشی از عدم توجه برخی به این نکته است که افترا و توهین با نقد تفاوت دارد و این تفاوت را نیز قانونگذار قائل شده است. به صراحت می‌گوییم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست.

*متاسفانه عده‌ای این عفو شیرین را که تخمین زده می‌شود شامل قریب به ۵۰ هزار نفر بشود، با برخی اظهارات بی مورد و حواشی نامربوط تلخ می‌کنند و یک اقدام انسانی، قضایی و حقوقی را که مربوط به جرم و محکومیت مجرمان است، سیاسی جلوه می‌دهند. اصل این پیشنهاد از سر رافت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و هر تفسیر دیگری در این زمینه بیهوده و خطاست.

بر اساس این گزارش، لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت وکلیات این لایحه مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند