ایران و شرکت توتال قرارداد مطالعات اقتصادی امضا می‌کنند

ایران و شرکت توتال قرارداد مطالعات اقتصادی امضا می‌کنند
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از امضای قرارداد ارزیابی زیست‌محیطی پروژه، انجام مطالعات اقتصادی و امکان‌سنجی (FS) با شرکت توتال فرانسه در صنعت پتروشیمی ایران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

عادل نژادسلیم درباره آخرین وضعیت مذاکره با شرکت‌های بین‌المللی و همچنین شرکت توتال برای جذب سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی ایران، گفت: در صنعت پتروشیمی سرمایه‌ها نباید صرفا بر روی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی متمرکز شود و باید سرمایه‌گذاری خارجی در این صنعت انجام بگیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه هم‌اکنون مذاکراتی برای انجام حدود هشت میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خارجی با مشارکت دو شرکت بزرگ اروپایی در حال انجام است، تصریح کرد: یکی از این سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به شرکت توتال فرانسه است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مهم‌ترین محور گفت‌وگوها با توتال فرانسه ساخت یک مجتمع پتروشیمی مشترک در ایران است، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود به زودی قرارداد ارزیابی زیست‌محیطی پروژه، انجام مطالعات اقتصادی و امکان‌سنجی (FS) طرح با شرکت توتال فرانسه در صنعت پتروشیمی امضا شود.

نایب‌رئیس هیات مدیره هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس درباره مکان احداث طرح‌های پتروشیمی مورد مذاکره با توتال هم توضیح داد: هم‌اکنون فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) و منطقه اقتصادی و انرژی پارسیان هر دو برای احداث طرح‌های پتروشیمی مشترک با توتال مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته‌‌اند.

بر اساس آخرین دور از گفتگوها، ایران و توتال بر روی ساخت مجتمع‌های جدید پتروشیمی در مجموع با ظرفیت تولید سالانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی و پلیمری به توافق اولیه دست یافته‌اند.

بر این اساس ایران و توتال فرانسه بر روی ساخت ۲ مجتمع تولید یک گرید ویژه و خاص «پلی‌اتیلن» و یک مجتمع «اتان کراکر» با هدف تبدیل اتان به اتیلن توافق کرده و پیش‌بینی می‌شود در صورت توافق توتال بین ۱٫۵ تا ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی کشور انجام دهد.

مطابق با گفت‌وگوهای انجام شده، دو طرف بر روی ساخت ۲ مجتمع تولید پلی‌اتیلن و محصولات پلیمری هر یک با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن توافق کرده، ضمن آنکه ظرفیت واحد اتان کراکر هم حدود یک تا ۱٫۲ میلیون تن در سال برآورد می‌شود.

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال ۱۳۹۶ با بهره‌برداری از ۶ طرح جدید به ۷۲ میلیون تن و ارزش کل فروش خالص این محصولات نیز به ۱۷ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند
مطالب گزیده از سراسر وب پیشنهاد یکتانت