کد خبر: 189394

ایران هفتمین تولیدکننده برتر مرغ در جهان

یک مقام مسئول گفت: اکنون تمامی زنجیره‌های تولید مرغ گوشتی با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند که در چنین شرایطی افزایش تولید مرغ صرفه اقتصادی ندارد.

مرغ روی نرخ تعیین‌شده می‌چرخد
سرویس بازار -

محمدعلی کمالی‌سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه افزایش تولید مرغ توجیه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: با وجود آنکه بیش از سه میلیون تن ظرفیت اسمی در تولید گوشت مرغ ایجاد کرده‌ایم، اما تمامی زنجیره‌ها از جمله مزارع مرغ مادر، کارخانه‌های خوراک دام، کشتارگاه‌ها، جوجه‌کشی و مزارع‌گوشتی با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: اگر مزارع گوشتی برحسب استاندارد و ظرفیت اسمی خود تولید داشته باشند، حداقل باید ۶ نوبت در سال جوجه‌ریزی کنند در حالیکه به سبب نبود تقاضا به مرغداران مجوز بیش از ۴.۵ دوره جوجه‌ریزی داده نمی‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: از آنجا که تولید در شرایط فعلی صرفه اقتصادی ندارد، اتحادیه تولیدکنندگان خود را به توقف بخشی از تولید تشویق و ترغیب می‌کند.

کمالی‌سروستانی نیاز سالانه مرغ کشور را یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن تا دو میلیون تن اعلام کرد و گفت: با توجه به ظرفیت اسمی بالای تولید و نبود شرایط صادرات مازاد بر نیاز داخل، تولید برحسب تقاضا باید صورت گیرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی بالا بودن هزینه‌های تولید یکی از مهم‌ترین موانع صادراتی دانست و افزود: البته عوامل دیگری نظیر بالا بودن ضریب تبدیل، کمبود نقدینگی، افزایش تلفات و اجرا نشدن کاهش سن کشتار موجب شد که صادرکنندگان نتوانند با سایر رقبا در بازارهای هدف به رقابت بپردازند.

وی تولید استاندارد و حمایت از صادرکنندگان را امری ضروری دانست و گفت: تمامی کشورها در بازارهای صادراتی دَمپینگ می‌کنند به طوریکه مرغ تولیدی خود را با قیمت‌های کمتری عرضه می‌کنند و حال به نظر می‌رسد که اعطای یارانه تسهیلاتی به صادرکنندگان و ایجاد شبکه توزیع مناسب می‌تواند رقابت با رقبا و حضور پررنگ در بازارهای هدف را به همراه داشته باشد.

کمالی‌سروستانی با اشاره به اینکه تجار بازارهای هدف خواهان مرغ با وزن استاندارد ۱.۲۰۰ گرم هستند، بیان کرد: با وجود آنکه فرهنگ کشور تولید ۲ کیلو ۲۰۰ گرمی است به نظر می‌رسد که برای افزایش صادرات و مشتری پسندی هر چه سریع‌تر باید کاهش سن کشتار اجرا شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هدررفت سرمایه صنعت طیور راهی جز افزایش صادرات وجود ندارد، افزود: هم اکنون، سرانه مصرف مرغ در کشور به ازای هر نفر ۲۵ تا ۲۶ کیلو است که این رقم دوبرابر میانگین جهانی است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولید هر کیلو مرغ بدون احتساب سود ۵ هزار و ۲۰۰ تومان است، اظهار کرد: اکنون قیمت هر کیلو مرغ با احتساب سود مرغدار ۵ هزار و ۸۰۰ تا ۵ هزار و ۹۰۰ تومان است درحالیکه هر کیلو مرغ با نرخ ۴ هزار و ۶۰۰ تومان درب مرغداری عرضه می‌شود که این امر بیانگر زیان مرغدار است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه ایران هفتمین تولیدکننده گوشت مرغ در کشورهای برتر جهان است، تصریح کرد: افزایش قیمت مرغ جهت ادامه تولید امری ضروری است، چرا که میزان جوجه‌ریزی و تولید مرغدار منوط به افزایش قیمت است.

وی با پیش‌بینی قیمت مرغ در روزهای آتی، گفت: با توجه به روند کنونی عرضه نسبت به تقاضا قیمت مرغ در روزهای آتی نوسان چندانی نخواهد داشت، اما در صورت ادامه روند تولید و خروج برخی از مرغداران از گردونه تولید، افزایش قیمت مرغ دور از انتظار نیست.

 

منبع: رکنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.34)
738000
2500
سکه امامی (%0.27)
1830000
5000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.