خطیب زاده:

مذاکرات ایران و عربستان در دستور کار است

مذاکرات ایران و عربستان در دستور کار است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برگزاری دور آتی مذاکرات ایران و عربستان به میزبانی عراق در دستور کار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سعید خطیب‌زاده،در نشست خبری امروز (دوشنبه ۲۰ دی) در مورد زمان برگزاری دور پنجم مذاکرات با عربستان صحبت کرد. آیا مواضع عربستان نسبت به لبنان و حزب‌الله تاثیری در مذاکرات دارد؟

آنطور که ایرنا گزارش داده، سخنگوی وزارت امور خارجه در اینباره گفت: گفتگوهای ایران و عربستان به میزبانی عراق در دستور کار است و ما تلاش کردیم به رغم پرونده‌های اختلافی که وجود دارد، بر مبنا مصلحت فاصله‌گذاری در نقاط مختلف، با صراحت و تلاش، روابط پایدار و گفتگوهایمان را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه در موضوع لبنان، طرف‌های خارجی سعی می‌کنند در این کشور دخالت کنند، تاکید کرد: همه باید به حاکمیت بومی اقوام احترام بگذارند. جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند تا هم‌افزایی بیشتری در میان گروه‌های لبنانی شکل بگیرد.

حضور هیاتی از عربستان در وین

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگاری در حضور هیئتی از عربستان در وین گفت: این ملاقات‌ها محدود به عربستان نیست و تمام کشورها در وین رفت و آمد می کنند. ضمن اینکه این رایزنی‌ها مربوط به امروز و دیروز نیست و در گذشته نیز چنین اتفاقاتی رخ می‌داد.

وی اضافه کرد: تمامی کشورها از جمله عربستان سعودی بر اساس خواست دوجانبه و ملی به وین سفر می کنند. این ملاقات‌ها و مذاکرات دوجانبه از زمان برجام نیز بصورت حضوری یا تلفنی وجود داشته است.

این دیپلمات کشورمان همچنین با اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عمان گفت: سفر وزیر امور خارجه به عمان یک روزه است و ممکن است که سفر به یکی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس به این سفر افزوده شود و تا عصر در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌شود.

خطیب‌زاده همچنین در مورد مشکلات حق آبه میان ایران و افغانستان هم گفت: در دیدار روز گذشته در مورد خصوص حق آبه ایران، مذاکرات موثری داشتیم و کمیسرهای عالی آب در مورد گفتگو خواهیم کرد.

وضعیت امروز افغانستان دغدغه بزرگ جمهوری اسلامی است

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر هیات طالبان به تهران و ‌رایزنی‌های این هیات در تهران گفت: وضعیت امروز افغانستان دغدغه بزرگ جمهوری اسلامی ایران است، سفر هیات افغانستانی در چارچوب این دغدغه ها بوده است‌.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: مذاکرات بسیار خوبی صورت گرفت و تلاش شد در مورد همکاری‌های مالی پولی، بانکی و تعاملات و همچنین تجارت در حوزه انرژی و سوخت، توافقات در حوزه اجرایی شدن نزدیک شود که این سفر هم بسیار موفق بود و از تلاش برای ایجاد دولت فراگیر استقبال شد.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی در مورد موضع وزارت خارجه در مورد طالبان گفت: در نقطه به رسمیت شناختن طالبان قرار نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درمورد سفر معاون وزیر خارجه کره به وین گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره، به ابتکار خود کره‌ای‌ها بوده است و بدهی‌های کره ربطی به مذاکرات وین ندارد و کره موظف به پرداخت بدهی‌های خود به ایران هست.

 به دنبال توافق پایدار هستیم

خطیب‌زاده همچنین در مورد مذاکرات وین گفت: آنچه در وین امروز اتفاق می‌افتد تلاش تمام طرف‌ها برای رسیدن به یک نتیجه پایدار است. به نقاطی رسیده‌ایم که به ما نشان خواهد داد که آیا طرف مقابل اراده لازم را دارد یا نه. نمی‌شود که طرف مقابل با سرعت لاک‌پشت حرکت کند و ما با سرعت نور.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره توافق موقت گفت: درباره ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد، در دستور کار ما قرار ندارد.

وی تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که مطمئن شویم بازگشت ایالات متحده به برجام همراه با اخذ تضامین لازم و راستی آزمایی است و همچنین چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها که وفق برجام باید انجام می‌شده،  به طور موثر انجام می‌شود که اینها با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات وین گفت: گفتگوهای وین صرفا حول اطمینان از بازگشت مسئولانه کامل و قابل راستی‌آزمایی ایالات متحده به برجام است ما هیچ موضوع دیگری را فراتر از برجام در هیچ کدام از گفتگوهایمان در وین نه مطرح کردیم نه می‌پذیریم که مطرح شود و درباره آن صحبت شود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان تصریح کرد: ما نه بدبینانه مذاکره می‌کنیم نه خوشبینانه. ما بر اساس واقعیت مذاکره می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور تیم کشتی به آمریکا گفت: تیم کشتی بنا به دعوت به این سفر می‌رود و سیاسی کردن رویدادهای ورزشی اقدام صحیحی نیست.

امیرعبداللهیان آخر هفته عازم چین است

سخنگوی وزارت خارجه در مورد سفر وزیر خارجه به چین گفت: امیرعبداللهیان به دعوت همتای چینی آخر هفته عازم چین است و موضوعات مختلفی در دستورکار داریم. نقشه‌راه ۲۵ ساله یکی از این موضوعات است.

آخرین اخبارسیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند