باجگیری ۲ میلیارد دلاری آمریکا از بزرگترین بانک سوئیس

وزارت دادگستری آمریکا بزرگترین بانک سوئیس را متهم به کلاهبرداری و پرداخت دو میلیارد دلار برای فیصله دادن به این پرونده کرد.

یو بی اس، بزرگترین بانک سوئیس از سوی مقامات ایالات متحده متهم به کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران در ماجرای فروش اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن در بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،در همین حال وزارت دادگستری ایالات متحده دادخواستی را از سوی دادگاه بروکلین نیویورک تنظیم کرد که به موجب آن بانک یو بی اس، متهم به گمراه کردن سرمایه گذاران در ارتباط با بیش از ۴۱ میلیارد دلار وام پُرخطر که با اوراق بهادار در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی پشتیبانی می شدند، است.

این دادخواست بعد از آن مطرح شد که بانک یو بی اس، پیشنهاد دولت ایالات متحده را مبنی بر پرداخت تقریبا دو میلیارد دلار برای فیصله دادن به این پرونده رد کرده بود. همچنین «ریچارد داناگو» وکیل دادگستری ایالات متحده در بروکلین گفت: سرمایه گذاران به دلیل کوتاهی بانک یو بی اس در مورد مشخص کردن خطرهای مرتبط با اوراق بهادار با پشتوانه وام، ضرر هنگفتی را متحمل شدند.

مقامات ایالات متحده به دنبال جریمه‌های نامشخص برای یو بی اس تحت قانون فدرال هستند که به آنها اجازه می دهد جریمه هایی را به مقدار سود کسب کرده یا دیگر ضررهایی که به دلیل سوء رفتار آنها به مشتریان متحمل شده را دنبال کنند.

البته این بانک سوئیسی ادعای وزارت دادگستری آمریکا را رد و اعلام کرد که این ادعاها با حقایق یا قانون پیشتیبانی نمی شوند؛ ضمن اینکه در جهت حفظ منافع سهامداران خود در مقابل چنین ادعایی با قدرت ایستادگی می کند. یو بی اس اعلام کرد که خود این بانک هم در ماجرای فروش اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن به دنبال سقوط بازار مسکن در آمریکا در همان سال ها با ضرر هنگفتی روبرو شد.

بر پایه این گزارش، پیش از این یو بی اس در ماه مارس ۲۳۰ میلیون دلار به ایالت نیویورک به دنبال بررسی در مورد بسته و فروش محصولات مالی خود پرداخت کرده بود. همچنین دیگر بانک ها از قبیل بانک آمریکا، بارکلیز، سیتی گروپ، کردیت سوئیس، دیوچه بانک، گلمن ساچ، اچ اس بی سی، جی پی مورگان چیس، مورگان استنلی و رویال بانک اسکاتلند پیش از این با دولت ایالت متحده در مورد پرونده های مشابهی به پرداخت مبلغی برای فیصله دادن ماجرا اقدام کرده بودند.

 

منبع:رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند