بازار رایانه در سال جدید افزایش قیمت نداشته است

بازار رایانه در سال جدید افزایش قیمت نداشته است

رییس اتحادیه صنف رایانه با بیان اینکه نرخ‌نامه‌های ارائه خدمات رایانه‌ای فعلا بدون تغییر است، گفت: درسال جدید افزایش قیمتی در صنف رایانه نداشته‌ایم.

رییس اتحادیه صنف رایانه با بیان اینکه نرخ‌نامه‌های ارائه خدمات رایانه‌ای فعلا بدون تغییر است، گفت: درسال جدید افزایش قیمتی در صنف رایانه نداشته‌ایم.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران؛ سید مهدی میرمهدی درباره وضعیت بازار رایانه و کامپیوتر در سال جدید گفت: از سال گذشته رکود بسیار شدیدی بر بازار فناوری اطلاعات و رایانه حاکم شده است که در سال جدید به دلیل جاری شدن سیل در استان‌های کشور و کاهش خرید استان‌های دیگر از تهران، این رکود به مراتب بیشتر به چشم می‌خورد.

وی با بیان اینکه این رکود باعث شده برخی از فعالان از صنف خارج شوند، تصریح کرد: کالاهای حوزه رایانه عمدتا وارداتی هستند و واردکنندگان مجبور هستند با نوسان نرخ دلار همگام باشند تا متضرر نشوند. اما با این وجود، تاکنون افزایش قیمتی در این حوزه نداشته‌ایم.

رییس اتحادیه صنف رایانه در مورد نرخ‌نامه‌های ارائه خدمات کالاهای رایانه‌ای نیز گفت: نرخ‌نامه‌ها به دلیل رکود و کاهش فروش کالا در بازار رایانه، فعلا بدون تغییر است.

میرمهدی با اشاره به برخی از فعالان صنف رایانه که هزینه تعمیرات را کمتر از نرخ مصوب اتحادیه دریافت می‌کنند، افزود: زیرفروشی کالا و خدمات، همانند گران‌فروشی به صنف لطمه می‌زند. در عین حال فروشنده مجبور است بر اساس تعرفه سازمان امور مالیاتی مالیات پرداخت کند. بنابراین از اعضای صنف رایانه می‌خواهیم بر اساس نرخ مصوب شده اتحادیه خدمات خود را عرضه کنند تا در بازرسی‌ها و پرداخت مالیات دچار مشکل نشوند.

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اینکه از ابتدای دی‌ماه سال گذشته که تایید پروفورمای (Proforma-Invoice) واردکنندگان کالا در صنف رایانه به این اتحادیه واگذار شده است، افزود: تاکنون بیش از ۵۰۰ پروفورما (پیش فاکتور واردات کالای فناوری) را تایید کرده‌ایم و نامه آن، برای وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است.

میرمهدی با تاکید بر اینکه واردکنندگان رسمی و قانونی صنف رایانه برای تایید پیش فاکتور مشکلی ندارند، افزود: تاکنون شکایتی در روند ثبت سفارش کالا و عدم همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه نداشتیم این در حالی است که پروفورمایی تایید می‌شود که واردکننده آن عضو اتحادیه باشد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند