تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آنالیز بازدهی بازارها در رمضان / کدام بازار در رمضان‌های ۷ سال اخیر پیشرو بود؟

آنالیز بازدهی بازارها در رمضان / کدام بازار در رمضان‌های ۷ سال اخیر پیشرو بود؟
طی هفت سال اخیر طلا نسبت به دلار و بورس بازدهی بیشتری را در ماه رمضان ثبت کرده است، همچنین در این بازه زمانی بازارهای طلا و دلار در سال 1397 نسبت به شش سال قبل بازدهی بالاتری داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بین رمضان‌های سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ میانگین بازدهی طلا با ۳٫۶ درصدی نسبت به دلار با ۲٫۲ درصد و بورس با ۲٫۱ درصد، بازدهی بیشتری داشته است.( در محاسبه میانگین طلا سال ۱۳۹۱ محاسبه نشده است.)

طلا در رمضان سال گذشته با بازدهی ۱۲٫۱ درصدی بیشترین بازدهی را بین سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ ثبت کرده است.

طلا از سال ۱۳۹۲ تا سال گذشته در دو سال بازدهی منفی در ماه رمضان داشته است، یعنی بازدهی این بازار در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب منفی ۱٫۳ و منفی ۳٫۱ درصد بوده است.

بازدهی طلا در ماه رمضان سال ۱۳۹۲ معادل چهار درصد، سال ۱۳۹۵ معادل ۹٫۵ درصد و در سال ۱۳۹۶ معادل ۰٫۸ درصد بوده است.

شاخص کل بورس در ماه رمضان هفت سال گذشته در سه سال منفی بوده است. کمترین بازدهی این بازار در ماه رمضان سال ۱۳۹۱ با بازدهی منفی ۳٫۵ درصد اتفاق افتاده است. در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز به ترتیب بازدهی منفی ۲٫۴ و منفی ۲٫۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

طی هفت سال اخیر بیشترین بازدهی بورس در ماه رمضان سال ۱۳۹۴ با ۸٫۲ درصد، رخ داده است. این بازار در سال گذشته نیز بازدهی ۴٫۴ درصدی داشته است.
در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ بازدهی بورس به ترتیب ۵٫۵ و ۵٫۶ درصدی بوده است.

در ماه رمضان هفت سال گذشته، طلا پربازده‌ترین بازار نسبت به بورس و دلار بوده است.

با این که دلار در سال گذشته نوسانات زیادی داشته است، اما در ماه رمضان نتوانست بازدهی بالاتری را نسبت به سال ۱۳۹۱ ثبت کند.

در حالی که بازدهی دلار در ماه رمضان سال گذشته معادل ۷٫۸ درصد بوده، این بازار در ماه رمضان سال ۱۳۹۱ بازدهی ۱۱ درصدی داشته که پس از آن این سطح از بازدهی تکرار نشده است.

اما این دو سال پربازده‌ترین سال‌ها در هفت سال اخیر بوده‌اند، زیرا در این دو سال اقتصاد ایران به لحاظ فروش نفت محدودیت‌هایی داشت و بازار ارز دچار بحران شده بود.

دلار در ماه رمضان سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ نوسان بالایی نداشته، به نحوی که بازدهی کمی داشته و در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ به ترتیب بازدهی منفی ۳ و منفی ۱٫۴ درصدی را ثبت کرده، در ماه رمضان سال ۱۳۹۴ طلا نیز بازدهی منفی ۳٫۱ درصدی داشته است.

بازدهی دلار در ماه رمضان سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۰٫۳ درصد، ۰٫۹ درصد و ۰٫۱ درصد بوده است.

سال طلا بورس دلار
۱۳۹۱ ۳٫۵- ۱۱
۱۳۹۲ ۴ ۵٫۵ ۳-
۱۳۹۳ ۱٫۳- ۵٫۶ ۰٫۳
۱۳۹۴ ۳٫۱- ۸٫۲ ۱٫۴-
۱۳۹۵ ۹٫۵ ۲٫۴- ۰٫۹
۱۳۹۶ ۰٫۸ ۲٫۷- ۰٫۱
۱۳۹۷ ۱۲٫۱ ۴٫۴ ۷٫۸
میانگین ۷ ساله اخیر ۳٫۶ ۲٫۱ ۲٫۲
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند