تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازدهی ۱۱ ماهه بازارهای مالی / سهامداران بورس بیشترین سود را کسب کردند

بازدهی ۱۱ ماهه بازارهای مالی / سهامداران بورس بیشترین سود را کسب کردند

در ۱۱ ماهه ابتدایی امسال بورس با اختلاف چشمگیری نسبت به سایر بازارها بیشترین بازدهی را ثبت کرده و دلار با ثبت حدود ۶۸ درصد بازدهی کمترین سودآوری را داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی عمکرد بازارها از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه، از بازدهی بالای بورس در مقابل دیگر بازارها حکایت دارد.

بورس

در ابتدای سال شاخص کل بورس حدود نیم میلیون واحد بود اما پنج ماه اول را طوفانی ادامه داد و تا سطح دو میلیون و ۸۰ هزار واحدی نیز پیش رفت.

اما از اواخر مرداد روند نزولی بازار سرمایه آغاز شد، در واقع میتوان عملکرد بورس را از ابتدای امسال به دو بخش پنج ماهه اول با شیب تند افزایشی و پنج ماهه دوم با نزول حدود ۹۰۰ هزار واحدی تقسیم کرد.

در حال حاضر طبق آخرین داده‌های سازمان بورس از عملکرد بازار در روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه، شاخص کل روی سطح یک میلیون و ۲۳۸ هزار واحدی قرار دارد که نسبت به اول سال رشد۷۲۵  هزار و ۴۹۷ واحدی (۱۴۱٫۴ درصدی) داشته است.

سکه 

قیمت سکه در ۱۰ ماهی که گذشت پنج میلیون و ۸۴۰ هزار تومان گران شده است.

در حالی که خریداران سکه در انتهای سال گذشته باید شش میلیون و  ۲۸ هزار تومان پرداخت می‌کردند، در حال حاضر باید ۱۱ میلیون و ۸۶۸ هزار تومان برای خرید هر سکه هزینه کنند.

قیمت این فلز ارزشمند در مهر ماه از مرز ۱۶ میلیون تومان نیز عبور کرد اما پس از آن وارد نوسان کاهشی شد.

 

طلا 

قیمت طلا که امسال به ۱٫۵ میلیون تومان نیز رسید، در معاملات آخرین روز بهمن ماه هر گرم آن یک میلیون و ۱۴۰ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

طبق داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، در انتهای سال پیش  قیمت طلا ۶۰۲ هزار و ۶۰۰ تومان بود که نشان می‌دهد در ۱۱ ماه گذشته در هر گرم حدود ۵۳۸ هزار و ۳۰۰ تومان( ۸۹٫۳) افزایش داشته است.

دلار 

دلار نیز همانند سه بازار قبلی دوره‌ای به اوج قیمت خودش رسید و از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کرد اما حالا عقب نشسته است.

طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، قیمت دلار در پایان سال گذشته  ۱۴ هزار و ۹۰۳ تومان اعلام می‌شد، اما با رشد ۱۰ هزار و ۲۶۸ تومانی تا روز آخر بهمن ماه به نرخ ۲۵ هزار و ۱۷۱ تومان رسیده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند