گزارش بلومبرگ درباره بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران

گزارش بلومبرگ درباره بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان این سازمان در طول یک سال گذشته، بیش از یک بار در روز از ۲۱ مکان هسته‌ای اعلام شده در ایران بازرسی کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ شبکه بلومبرگ در گزارشی مدعی شد، تعداد بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته رکورد شکسته است.

براساس گزارش ایسنا، بلومبرگ اعلام کرد: برنامه هسته‌ای ایران در یک سال گذشته با تعداد بی‌سابقه بازرسی‌های بین‌المللی مواجه بوده است، چرا که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر بوده‌اند دسترسی گسترده‌ای به داده‌ها و تاسیسات هسته‌ای در ایران علی‌رغم تلاش ایران برای ممانعت از این کار داشته باشند.

به گزارش بلومبرگ، برخی مذاکره‌کنندگان در وین تاکید می‌کنند که این دسترسی‌ها نتیجه توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است. این اقدام نشان می‌دهد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین چه چیزی در خطر است.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه ایران روز جمعه در توئیتی نوشت: ‏در توافق با آقای بورل، سفر آقای مورا به تهران و گفتگوهایش با همکارم آقای باقری، فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شویم.

امیر عبداللهیان افزود: توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است. اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد، تماس‌ها ادامه دارد.

در عین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: مذاکرات به تاخیر افتاده بود و حال از سرگرفته می‌شوند. چشم‌انداز برای حصول توافق نهایی وجود دارد.

او اظهار کرد: هدف ما در این مذاکرات رسیدن به توافقی قوی و بادوام است. از طرف آمریکایی خواسته‌ایم واقع بین باشد. تاکید کرده‌ایم لغو تحریم‌ها در تمامی بخش‌ها و ارائه ضمانت‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین نکات در دستور کار مذاکراتی ماست.

وی در ادامه تصریح کرد: من فکر می‌کنم طرف آمریکایی به خوبی به خطوط قرمز ایران واقف است و ما به مذاکرات ادامه می‌دهیم. به محض این که به نقطه توافق برسیم، نماینده ما در مذاکرات در وین آخرین مراحل توافق را انجام خواهد داد.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند