کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

بازنده‌های بازار سرمایه چه کسانی هستند؟

بازنده‌های بازار سرمایه چه کسانی هستند؟

سیاوش وکیلی، فعال بازار سرمایه با اشاره به اینکه سهامداری یک روزه و چند روزه جواب نمی‌دهد گفت: بازار محل نوسان است اما به این معنا نیست که همیشه نوسان‌گیری کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته‌ای که گذشت شاخص کل بورس روندی نزولی داشت. نوسانات اخیر بازار سهام، سهامداران را با نگرانی‌هایی رو‌به‌رو کرده است که آیا این روند ادامه دارد؟ سهامداران باید چه کنند؟

سیاوش وکیلی، کارشناس بازار سرمایه از وضعیت فعلی این بازار گفت: روزهایی که شاهدش هستیم بسیار پرتنش است. از ابتدای سال 99 با حرکت بسیار خوبی در بازار شروع کردیم اما ناگهان در مرداد ماه با تنش‌های زیادی مواجه شدیم.

او با تأکید بر اینکه نوسان ذات بازار سرمایه است، گفت: کسانی که در بازار سرمایه بودند با ماندگاری در بورس، امروز به جایی رسیدند و پرتفوی خوبی دارند. رمز بازار سرمایه، ماندگاری است. رمز دیگر آن شاید برایتان تکراری باشد اما این است که با مازاد سرمایه خود وارد بازار شوید.

وکیلی با اشاره به اینکه باید دید بلندمدت داشت، گفت: بازار راه خود را می‌رود؛ کسانی که اسیر هیجانات می‌شوند و رفتارهای هیجانی از خود نشان می‌دهند قطعا بازنده می‌شوند.

این فعال بازار سرمایه در مصاحبه‌ با شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ادامه داد: بازار محل نوسان است اما به این معنا نیست که همیشه نوسان‌گیری کند. به توصیه کسانی که مشاوره‌های خوب می‌دهند گوش دهید. در حال حاضر با یک جستجوی ساده از سمت سازمان‌های مختلف اطلاعات رایگان و مفیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

وی با توصیه به اینکه سهام خود را از دست ندهید افزود: صبوری کنید و سهام خود را نگه دارید. سهامداری یک روزه و 10 روزه در بازار جواب نمی‌دهد. باید این وضعیت را تحمل کرد و متوجه باشید که با تحلیل و خرید به‌موقع و مشاوره با افراد کارآمد پاداش خود را خواهید گرفت.

اما بهتر است در کدام صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟ وکیلی در همین مورد گفت: به نسبت ریسک خود در اقدام کنید. اگر ریسک‌پذیر نیستید سراغ صندوق‌های درآمد ثابت بروید. اگر ریسک‌پذیر هستید سراغ شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروید. اگر هم منابع مالی‌شان بزرگ است به شرکت‌های سبدگردان را دنبال کنید.

اخبار مرتبط با بازار و سهام را در صفحه اختصاصی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند