وام‌های بانکی در بهار امسال با چه هدفی پرداخت شدند؟

باز هم رشد چشمگیر پرداخت وام مسکن

تسهیلات پرداختی بابت خرید مسکن بخش‌های مختلف اقتصادی با 63 درصد رشد از 3.6 هزار میلیارد تومان در سه ماهه ابتدایی سال 1396 به 5.9 هزار میلیارد تومان در سه ماهه ابتدایی سال جاری رسیده است.
باز هم رشد چشمگیر پرداخت وام مسکن

بانک‌ها میزان تسهیلات اعطایی خود را طی سه ماه ابتدایی سال جاری نسبت به سه ماهه ابتدایی سال گذشته ۱۶٫۵ هزار میلیارد تومان افزایش داده‌اند. کدام بخش اقتصادی سهم بیشتری از این مقدار رشد را داشته است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق آمارهای بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ به بخش‌های مختلف اقتصادی بالغ بر ۱۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سه ماهه ابتدایی سال گذشته ۱۶٫۳ درصد افزایش داشته است.

در سه ماهه ابتدایی سال جاری در مجموع سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش با ۷۴ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم، معادل ۶۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده است. بیشترین پرداختی از این مقدار نیز بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن و خدمات بوده که هرکدام به ترتیب ۲۹ هزار میلیارد تومان (سهم ۴۰ درصدی) و ۲۵ هزار میلیارد تومان (سهم ۳۳٫۷ درصدی) از کل تسهیلات پرداختی با هدف تامین سرمایه در گردش را به خود اختصاص داده‌اند.

کمترین تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ نیز بابت تعمیر به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شده به طوری که این بخش با دریافت ۱٫۶ هزار میلیارد تومان تنها ۱٫۶ درصد از کل تسهیلات پرداختی را در اختیار داشته‌ است.

 ازسوی دیگر تسهیلات پرداختی بابت خرید مسکن بخش‌های مختلف اقتصادی در سه ماهه ابتدایی جاری بیشترین رشد را در میان  دیگر هدف‌های تسهیلات پرداختی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است به طوری که وام‌های پرداختی در جهت خرید مسکن با ۶۳ درصد رشد از ۳٫۶ هزار میلیارد تومان در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ به ۵٫۹ هزار میلیارد تومان در سه ماهه ابتدایی سال جاری رسیده است.

بیشترین تسهیلات پرداختی بابت خرید مسکن در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ در بین بخش‌های مختلف اقتصادی که بیشترین رشد را نیز داشته، به بخش مسکن و ساختمان داده شده که سهم ۸۱ درصدی را به خود اختصاص داده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز