اکسکوینو
همتی در صحن علنی مجلس:

بازگشت قران به نظام پولی کشور / سکه‌های ۲ تومانی جایگزین اسکناس ۲ هزار تومانی می‌شود

تجارت نیوز

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه هر یک تومان صد قران می‌شود، گفت: به مرور زمان سکه‌های ۲تومانی به جای اسکناس ۲هزار تومانی وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد، ضمن اینکه سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت) در جلسه علنی مجلس و حین بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اظهار کرد: با توجه به کاهش کارایی پول ملی کشورمان که به دلیل تورم مزمن در ۵ دهه اخیر ایجاد شده است دیگر پول ملی ما (ریال) در جامعه کاربردی ندارد و حتی دینار مدت‌هاست وجود خارجی ندارد.

اوافزود: هم اکنون در جامعه عرف اصلی تومان است و برای اینکه با عرف جامعه خود را هماهنگ کنیم حذف ۴ صفر از پول کشورمان را پیشنهاد داده‌ایم و این در حالی است که مردم حتی چک پول‌های ۵۰ هزار تومانی را ۵۰ تومان می‌نامند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: درباره هزینه بالای چاپ و امهال اسکناس باید بگویم ما ۸ میلیارد اسکناس در کشورمان داریم که ۵ میلیارد آن زیر ۲ هزار تومان است.

همتی تصریح کرد: به مرور زمان سکه‌های ۲تومانی به جای اسکناس ۲هزار تومانی وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد، ضمن اینکه سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد، سالی یک میلیارد اسکناس باید با هزینه ۴۰۰ میلیارد تومان چاپ شود چرا که فرسوده هستند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اهمیت حیثیت پول ملی کشورمان بسیار مهم است این در حالی است رابطه پولی ما که ریال است با دلار و یورو فاصله زیادی پیدا کرده است، با توجه به آنکه سرانه اسکناس کشورمان در زمره بالاترین‌ها در دنیاست باید تغییرات اساسی در این زمینه رخ دهد. این در حالی است که سرانه کشورمان در اسکناس ۱۰۲ است در حالی که کشور‌های دیگر رقم پایین‌تری دارند.

حذف صفر‌های پول ملی از ۲ تا ۵ سال

همتی افزود: یک سال لایحه اصلاح قانون پولی و مالی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شده است، این در حالی است که این لایحه از سوی دولت یک و نیم سال پیش تقدیم مجلس شده بود، هر دو پول باید به موازات هم حرکت کنند تا پذیرش و عملیاتی شدن این اقدام در جامعه به صورت یکسان بوده و در نهایت به سرانجام برسد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه شب گذشته هیات دولت و بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور بیان کرد: در این جلسه تاکید شد که پول ملی ما تومان شود و هر یک تومان صد قران و هر یک تومان معادل هزار ریال سابق باشد، از دو تا ۵ سال صفر‌های پول کشورمان حذف خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند