موضوعات داغ:

بافت تاریخی شیراز در معرض خطر تخریب

بافت تاریخی شیراز در معرض خطر تخریب

لودرها دوباره در بافت تاریخی شهر شیراز دست به کار شدند تا باقی‌مانده تاریخ این شهر را با خاک یکسان کنند.

لودرها بار دیگر در بافت تاریخی شهر شیراز به راه افتاده‌اند تا معدود خانه‌های تاریخی باقی‌مانده این شهر را نیز با خاک یکسان کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قصه تخریب بافت تاریخی شیراز حالا برای خود پرونده قطور شده است. این بار خانه‌های تاریخی سلیمی و منتصری که به دوره قاجار و زندیه بر می‌گردند و هر دو نیز ثبت ملی شده بودند، تخریب شدند.

این دو اثر ثبت ملی در حالی تخریب شده‌اند که هنوز مشخص نیست عوامل تخریب در شهر شیراز چه کسانی هستند و چطور اقدام به تخریب خانه‌های ثبت ملی می‌کنند.

سازمان میراث فرهنگی نیز طی ده سال گذشته از شروع تخریب بافت تاریخی شیراز هنوز نتوانسته اقدام جدی درباره این تخریب‌ها انجام دهد و آن‌ها را متوقف کند.

سازمان میراث فرهنگی که سالهاست با چالش تخریب بافت تاریخی شهر شیراز روبروست، این بار نیز به جای حضور مسئولان در شیراز و بررسی وضعیت این تخریب‌ها به انتشار یک اطلاعیه کفایت کردند.

در این اطلاعیه آمده است: صیانت و پاسداشت از میراث ارزشمند تاریخی و فرهنگی کشور علاوه‌بر آن‌که رسالت و ماموریت ذاتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است یک مسئولیت اجتماعی است تا نسبت به نگهداری این بنیان‌های فرهنگی هویت‌بخش اقدام نمایند.

بار دیگر خبر تخریب دو خانه در یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی کشور در استان فارس شهر شیراز جامعه فرهنگی به‌ویژه دوستداران میراث‌فرهنگی را متاثر کرد.

خانه‌های تاریخی سلیمی به شماره ثبت 8998 مورخ 10 خرداد 1382 و منتصری به شماره ثبت ملی 8975 مورخ 10 خرداد 1382 به‌عنوان دو اثر تاریخی قاجاری در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده بودند.

این خانه‌ها طی سال‌های گذشته به‌دست مجری طرح توسعه آستان مقدس شاه‌چراغ از مالک خصوصی خریداری شده بود.

شب گذشته و علی‌رغم ممانعت یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس با ماشین‌آلات سنگین تخریب شد. این اولین باری نبود که این مجری به‌ بهانه توسعه چنین آثاری را تخریب می‌کند و متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های قانونی قبلی بار دیگر این اتفاق به وقوع پیوست.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: هر چند طی سال‌های گذشته و پیرو تخریب‌های پیشین در بافت تاریخی شیراز به مالکان این آثار تذکر داده شده بود، اما برنامه‌های مرمتی این سازمان با ممانعت مالکان روبرو شد و هم‌اکنون شاهد تخریب سازمان‌دهی‌شده بناهای تاریخی هستیم که تبعات منفی آن بیش از منفعت‌های مادی متصور آن است.

اگرچه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طبق وظیفه ذاتی همواره در صیانت و پاسداری از این آثار ارزشمند پیشگام بوده و علی‌رغم عدم همراهی برخی دستگاه‌ها در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده است، لذا پاسداری از این آثار ارزشمند نیازمند همکاری و همیاری همه دستگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی به‌ویژه مالکان محترم آثار تاریخی است. این سازمان ضمن محکوم کردن این اقدام اشتباه، از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری‌های لازم را نیز به‌عمل خواهد آورد.

فعالان میراث فرهنگی استان فارس نیز پس از این تخریب‌ها با انتشار بیانیه‌ای به ادامه تخریب تاریخ شیراز اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده است: دو اثر ارزشمند که می‌توانست مرمت شود، احیا شود و به جاذبه گردشگری تبدیل شده و سال‌ها ادامه حیات دهد امروز به دست‌های نامرئی تخریب سپرده شد تا تاریخ این دو بنا زیر خروار خاک مدفون گردد.

متاسفانه با تمام تلاش‌هایی که در جهت معرفی، نگهداری و احیا بافت تاریخی شیراز می‌شود هنوز شاهد تخریب‌های دلخراش این بافت و خانه‌های ثبتی هستیم.

کوچه پس کوچه‌های بافت تاریخی ریشه هویت ماست که در حال خشکانیده شدن است و ما روز به روز نا امید تر از دیروز می‌شویم چرا که هرچه تلاش می‌کنیم و با جان و دل این آثار و هویت ارزشمند را معرفی می‌کنیم هنوز نتوانستیم بعضی عزیزان را متقاعد کنیم که تیشه به ریشه می‌زنند.

 

منبع: میزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند