موضوعات داغ:

بالا بودن قیمت بلیت پروازهای داخلی و گلایه مردم

بالا بودن قیمت بلیت پروازهای داخلی و گلایه مردم

قیمت بلیت پروازهای داخلی کشور در برخی مسیرها به دلیل تقاضای زیاد کمتر از سایر مناطق کشور است، اما بالا بودن قیمت بلیت در سایر مسیرهای کشور گلایه مردم را به همراه دارد.

بیشتر پروازهای داخلی کشور از فرودگاه‌های مهراباد، مشهد و کیش انجام می‌شود و بقیه فرودگاه‌های کشور پروازهای معدودی را دارند که این امر موجب افزایش تقاضا نسبت به عرضه و بالا رفتن قیمت بلیت در این مسیرها می‌شود و مردم توان پرداخت این هزینه را ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این باره گفت: نرخ بلیت پروازهای هوایی در مسیرهای داخلی بر اساس نظام عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود.

علی عابدزاده روز دوشنبه افزود: نرخ بلیت پروازهای هوایی در مسیرهای داخلی در چند سال اخیر آزاد شده و هیچ سازمانی وظیفه تعیین قیمت بلیت پروازهای هوایی را ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: با این حال در برخی از شرایط از جمله سفرهای اربعین به علت افزایش تقاضای سفر نرخ‌ها نیز افزایش می‌یابد که در این صورت شرکت‌های هوایی با سازمان هواپیمایی کشوری نرخی را تعیین می‌کنند.

عابدزاده با بیان این که با افزایش تقاضا عده‌ای در بازار به دنبال گرانفروشی و سودجویی بیشتری هستند، گفت: در این شرایط سازمان هواپیمایی کشوری با هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی در این بخش با هرگونه گرانفروشی مقابله و از آن جلوگیری می‌کند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری یادآورشد: نرخ بلیت پروازهای هوایی در مسیرهای بین المللی از چند سال پیش به صورت شناور تعیین می‌شود، اما نرخ بلیت در مسیرهای داخلی از خرداد ماه سال 93 شناور شد.

بر اساس ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف شد طرح آزادسازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی را در کشور به مورد اجرا بگذارد و این طرح با مصوبه شورای عالی هواپیمایی از سال 93 به مورد اجرا گذاشته شد تا نرخ بلیت پروازهای هوایی بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعیین شود.

در این برنامه دولت مکلف شده بود تا پایان سال اول این برنامه نسبت به متنوع سازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی بار و مسافر اقدام کند و از ابتدای سال سوم برنامه ضمن آزادسازی کامل نرخ حمل و نقل هوایی، خدمات فرودگاهی و شبکه پروازی، لغو تخفیفات تکلیفی و هرگونه معافیت در زمینه بهره‌برداری از خدمات ناوبری هوایی، فرودگاهی، نشست و برخاست، خدمات پروازی، واگذاری اماکن و سایر موارد مرتبط نسبت به واقعی نمودن نرخ آنها اقدام شود.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند