پاسخ همتی به اظهارات نوبخت:

بانک مرکزی به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد

بانک مرکزی به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد

رئیس کل بانک‌ مرکزی گفت: بانک مرکزی هیچ‌گاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد و با نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی، بدهکار مشخص می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کل بانک‌ مرکزی در یادداشتی نوشت: اخیرا به نقل از رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه‌ها منتشر شده است، مبنی بر اینکه، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است.

همتی ادامه داد: پرواضح است که بانک مرکزی هیچ‌گاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد. کافی است که نگاهی به ترازنامه بانک مرکزی شود تا بدهکار مشخص گردد.

وی افزود: سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ عامل مسلط در رشد پایه پولی، تبدیل منابع ارزی مسدود و غیرقابل دسترس به ریال بوده است، در حالی که در سال‌های قبل از آن، عامل مسلط، بدهی بانک‌ها بود که با تلاش بانک مرکزی در شرایط بسیار سخت مهار شد.

عبدالناصر همتی در ادامه گفت: اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغاز حکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می‌تواند نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کند.

رئیس بانک مرکزی افزود: مقاومت بانک مرکزی در برابر تبدیل منابع ارزی مسدودی به ریال، برای مقابله با رشد بیشتر در پایه پولی و نقدینگی و لذا جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند