کد خبر: 177510

رییس کل دادگستری استان تهران خطاب به قضات:

با اصحاب پرونده، زندانیان و قاتلان به عدالت رفتار کنید

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: شما قضات باید بگونه‌ای رفتار کنید که دیدن شما تجسم عدالت باشد و در حوزه کاری خود با مردم، دیگران، اصحاب پرونده، زندانیان، قاتلان و با همه به عدالت رفتار کنید.

اسماعیلی+تجارت نیوز
سرویس تجارت نیوز -

غلامحسین اسماعیلی در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهر ری اظهار کرد: امروز ما در دستگاه قضایی افتخار می‌کنیم که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در بین مشاغل و مناصب گوناگون، امر خطیر و حساس قضای اسلامی را به اعتبار برپایی عدالت در جامعه اسلامی عهده دار می‌باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کل دادگستری استان تهران، عدالت را در مکاتب الهی و بشری مورد اشاره قرار داد.

وی یادآور شد: عدالت در بینش توحیدی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که هم از نظر شان و موقعیت، جایگاه ممتازی دارد و هم از جهت گستره، فراگیری و جهان شمولی آن یک مقوله بسیار وسیع است.

اسماعیلی گفت:» به قدری عدالت اهمیت دارد که در نزد خدای متعال و در بین تمامی اوصاف و ویژگی‌های حضرت حق و از بین هزار و یک اسم و صفت متبرک حضرت باری‌تعالی، عدالت در زمره اصول دین قرار گرفته و می‌توان ادعا نمود که بعد از اسم اعظم الهی عدالت برترین اسم و ویژگی خداوند متعال است.

این مقام قضایی افزود: خدای متعال هم عادل است و هم جهان هستی را بر مبنای عدالت آفریده و افزون بر این انبیای الهی را نیز برای برپایی عدالت مبعوث و کتب آسمانی را برای اجرای عدالت نزد انبیا فرستاده و بندگان خویش را شخصا امر به عدالت فرموده است.

اسماعیلی در ادامه خاطرنشان کرد: خداوند متعال تمام بندگانش را امر به عدالت ورزی نمود و شرط تصدی بسیاری از امور مدیریتی از جمله قضاوت را داشتن صفت عدالت برشمرده است.

وی گفت: ما افتخار می‌کنیم که امام اول‌مان حضرت امیرالمومنان علی(ع) تجسم عینی عدالت در جهان بشریت است و همچنین افتخار می‌کنیم که امام زمان مان حضرت بقیه الله اعظم (عج) برای عدالت گستری و فراگیر نمودن عدالت در جهان خواهد آمد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: امروز بر این باوریم که عدالت گمشده جهان بشریت است و فطرت همه انسان‌ها بر مبنای عدالت محوری نهاده شده و معتقدیم آحاد مردم و یکایک شهروندان ما باید ضمن اینکه با عدالت رفتار می‌کنند، آن را از دیگران نیز بخواهند.

وی افزود: بر این باوریم که مدیران باید عادل باشند، با عدالت رفتار کنند و اجازه بی عدالتی را به دیگران ندهند و هر کجا ظلمی دیدند در برابر آن بایستند و لازم است جامعه قضات ما نیز عادل باشند و با عدالت رفتار کنند و در مقابل بی عدالتی بایستند.

اسماعیلی گفت: هر کجا ظلمی سر زد، عدالت را جاری و حق را بگیرند و به حق‌دار بسپارند و با کسی که با بی‌ عدالتی رفتار نموده برخورد قاطع قانونی داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان انتظارات خود از جامعه گفت: ما از مردم دو ویژگی از عدالت را خواستاریم، اول اینکه به عدالت رفتار کنند و از دیگران عدالت را بخواهند و از مسئولان، رفتار به عدالت و مطالبه آن از دیگران و اجازه بی ‌عدالتی را به دیگران ندادن را درخواست می‌کنیم.

وی افزود: از همه مهمتر قضات می‌باشند که از آنان انتظار داریم اگر جایی بی عدالتی رخ داد وارد میدان عمل بشوند و با کسانی که عدالت را مورد هجمه قرار دادند، برخورد قضایی نمایند و آنها را به سزای اعمال خویش برسانند.

اسماعیلی در ادامه سخنان خود به کلیه قضات توصیه نمود: وظیفه ما قضات، بسیار خطیر است؛ زیرا دیگران در جامعه نسبت به بی‌عدالتی وظیفه اجرایی ندارند.

وی گفت: ولی ما وظیفه داریم نسبت به بی‌عدالتی ورود عملی داشته و موجبات اجرای عدالت را در جامعه فراهم سازیم تا در نتیجه آن زمینه بی‌نیازی شهروندان و نازل شدن رزق از آسمان و جوشیدن برکت از زمین فراهم شود.

اسماعیلی افزود: بدین طریق ما افتخار می‌کنیم این عرصه و میدان خدمت به ما سپرده شده، به شرطی که ان شاء الله بتوانیم این مهم را در جامعه اسلامی جامه عمل بپوشانیم.

وی گفت: قاضی عموما و مدعی‌العموم خصوصا باید عادل باشند و تلاش کنند این عدالت را حفظ و ارتقا ببخشند و حتی اجازه ندهند، غباری بر این ساحت مقدس آن بنشیند.

اسماعیلی تاکید کرد: شما قضات باید بگونه‌ای رفتار کنید که دیدن شما تجسم عدالت باشد و در حوزه کاری خود با مردم، دیگران، اصحاب پرونده، زندانیان، قاتلان و با همه به عدالت رفتار نمایید.

وی در پایان افزود: عدالت را از سایرین نظیر مسئولان، خدمت گزاران، مدیران دولتی، کسبه و اصناف و مردم مطالبه نمایید و جلوی بی‌عدالتی را بگیرید و در مقابل آن بایستید و اجازه بی عدالتی به هیچ شخصی را ندهید.

بر اساس این گزارش، در ادامه این مراسم از زحمات آقای ذوالفقار حسینی طی دوران تصدی دادستانی عمومی و انقلاب شهرستان ری با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد و حجت الاسلام و المسلمین علی ملکوتی با دریافت ابلاغ قضایی خود به عنوان دادستان عمومی و انقلاب جدید این شهرستان رسما آغاز بکار کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.