بحران ارزی از آسیا تا آمریکای لاتین

بحران ارزی از آسیا تا آمریکای لاتین

بحران ارزی در جهان به یک بیماری مسری تبدیل شده و از منطقه آسیا تا آمریکای لاتین بسیاری از کشورها درگیر آن شده‌اند.

سقوط ارزش پزو آرژانتین و لیر ترکیه ترس مسری بودن بحران ارزی را در جهان ایجاد کرده و تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین به این موضوع دامن زده؛ از طرفی هم دارایی بازاراهای نوظهور هم با ضرر ماهانه روبرو است.

به گزارش تجارت‌نیوز،شاخص ارزی بازارهای نوظهور در ماه گذشته میلادی ۲.۲ درصد روند نزولی به خود گرفت و برای پنجمین ماه متوالی سیر کاهشی را تجربه کرد که طولانی‌ترین زمان از سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی به بعد محسوب می‌شود.

همچنین پول آفریقای جنوبی هم در ماه اوت بدترین عملکرد خود را تجربه کرد و یک رکورد نزولی از خو به جای گذاشت. در منطقه آسیا، روپیه اندونزی به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۹۸ میلادی به بعد رسید؛ ضمن اینکه روپیه هند هم بزرگترین سیر کاهشی خود را در سه سال اخیر تجربه کرد.

بر همین اساس، از جمله دلایل کاهش ارزش ارزها به ویژه در بازاراهای نوظهور به جنگ تجاری جهانی، تحریم‌های آمریکا و بلاتکلیفی های عمیق سیاسی در برخی از کشورها مانند برزیل است. بر پایه این گزارش، برخی از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند آندسته از کشورهایی که کسری بودجه و کسری درتراز حساب جاری خود دارند باید نسبت به این پدیده اقدامات لازم را اتخاذ کنند و از طرفی هم بالاگرفتن یک جنگ تجاری تمام عیار می‌تواند منجر به خروج سرمایه از کشورهایی که با بحران ارزی دست و پنجه نرم می‌کنند منجر شود.

 

منبع:بلومبرگ انگلیسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند