کد مطلب: ۲۸۳۲۶۶

۶۰ میلیارد تومان یارانه به مسکن مهر اختصاص یافت

۶۰ میلیارد تومان یارانه به مسکن مهر اختصاص یافت

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از اختصاص ۶۰ میلیارد تومان یارانه نقدی برای مسکن مهر و ۵۰ میلیارد تومان اسناد خزانه برای پردیس خبر داد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از اختصاص ۶۰ میلیارد تومان یارانه نقدی برای مسکن مهر و ۵۰ میلیارد تومان اسناد خزانه برای پردیس خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، حبیب‌الله طاهرخانی در حاشیه افتتاح گالری آثار هنری در شهر جدید اندیشه اظهار کرد: خوشبختانه روز چهارشنبه دولت تخصیص ۶۰ میلیارد تومان یارانه نقدی مسکن مهر را به تصویب رساند. با توجه به محدودیت‌های جدی دولت در تامین مالی، این رقم را مصوب کرده که بخشی از آن به پردیس اختصاص می‌یابد. مضاف بر این ۵۰ میلیارد تومان اسناد خزانه مشخصا به پردیس اختصاص یافته که هزینه خواهد شد. خود ما نیز در شرکت عمران برنامه‌های بسیار متنوعی برای تامین منابع مالی داریم تا بتوانیم کارهای پردیس را به نحو مناسبی پیش ببریم.

وی درباره چگونگی تامین خدمات زیربنایی و روبنایی پردیس گفت: پردیس یکی از پروژه‌های سخت ما است. بیان گرفتاری‌ها و برجسته کردن مسائل پردیس از جهت جلب توجهات ملی صورت می‌گیرد اما مفهومش نادیده گرفتن تعهدات نیست. اگر مباحث پردیس برجسته می‌شود از این جهت است که پروژه‌ای بسیار بزرگ شهرسازی در مقیاس پیپچیده با توپوگرافی خاص است و نیاز به هزینه‌های متعدد دارد. بخشی از این هزینه متوجه شهروندان است و بخش دیگر باید از منابع دولتی تامین مالی شود.

خدمات روبنایی پردیس را از منابع داخلی تامین می‌کنیم

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خدمات روبنایی پردیس حداقل به ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد افزود: ما تعهد ایجاد خدمات روبنایی را به طور کامل از منابع داخلی می‌پذیریم. همین الان هم آغاز کرده‌ایم؛ حداقل ۲۱ مدرسه در حال ساخت، درمانگاه، پارک و کلانتری داریم. همین ارزش افزوده‌ای که در مسکن مهر پردیس انجام شده نشان‌دهنده سرمایه‌گذاری مناسبی است که توسط شهرهای جدید صورت گرفته و چشم‌انداز مثبتی برای ساخت‌وساز املاک و مستغلات ایجاد شده است. توصیه من به متقاضیان واقعی مسکن مهر پردیس این است همان‌طور که تا الان صبوری نشان داده‌اند باز هم تحمل کنند. هدف ما این است که مسکن مناسب با شان آنها با کلیه امکانات تحویل دهیم و این کار را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: مسکن مهر سه وجه اصلی دارد؛ یکی بخش ساختمان است که در پردیس ۸۶ درصد پیشرفت دارد و ۴۰ هزار واحد در مرحله نازک‌کاری است. موضوع دیگر خدمات زیربنایی مثل آب، برق و فاضلاب است که پیشرفت ۶۲ درصدی دارد. بنابراین فاصله‌ای در این مرحله داریم. موضوع دیگر محوطه‌سازی و آماده‌سازی است. پردیس سایت خاصی است که ناگزیریم دیوارهای حائل و شهرسازی متفاوتی را داشته باشیم. این بخش نیز حدود ۶۰ درصد پیشرفت دارد. پیش‌بینی این است که ساختمان‌ها اواخر امسال و اوایل سال آینده تمام شود ولی مبحث ما این است که برای تامین زیرساخت‌ها تامین مالی کنیم و انشاءالله به تدریج واحدها را تحویل می‌دهیم.

قطار کرج-هشتگرد امسال افتتاح می‌شود

طاهرخانی درخصوص آخرین وضعیت پروژه قطار برقی کرج-هشتگرد هم گفت: این پروژه از پیشرفت مناسبی برخوردار است. کار ایستگاه تقریبا به اتمام رسیده، فقط حوزه تجهیز و برق باقی مانده که با قول‌های سازمان برنامه و استفاده از منابع داخلی شرکت عمران انشاءالله امسال شاهد افتتاح قطار کرج-هشتگرد خواهیم بود. در سایر شهرهای جدید نیز بحث دسترس پذیر کردن شهرها با حمل‌ونقل انبوه را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ چرا که سیستم حمل‌ونقل شخصی پاسخگوی نیاز ما نیست.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تاکید کرد: هم در حوزه درون‌شهری و هم ارتباط با شهرهای مادر، برنامه‌های خود را اجرا می‌کنیم. بعضی از این پروژه‌ها مثل هشتگرد، گلبهار، بهارستان و فولادشهر راسا توسط خودمان انجام می‌شود. در بعضی دیگر پروژه‌های مشترکی با راه‌آهن داریم برای اینکه کمک کنیم تا قطارهای حومه‌ای شکل بگیرد. در این خصوص نمونه هشتگرد و پرند راه‌اندازی شده است. برنامه همکاری با شهرداری‌ها را بخصوص در بحث راه‌اندازی قطار برقی فرودگاه امام (ره) تا پرند نیز یکی از رویکردها است که انشاءالله اگر شهرداری جدی پای کار بیاید ما هم کمک می‌کنیم تا به نتیجه برسد.

برنامه ساخت ۵۵ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید

وی با بیان اینکه برنامه احداث ۵۵ هزار واحد مسکونی را در شهرهای جدید داریم، گفت: گام اول در این عرضه، آماده‌سازی زمین است که در پرند قراردادی در این زمینه منعقد کرده‌ایم. آماده‌سازی ۸۶ هکتار حدود دو سال طول می‌کشد. این موارد متاسفانه در برنامه‌ریزی پروژه پردیس لحاظ نشده بود. لذا کار وقتی همراه با محوطه‌سازی پیش می‌رود سخت‌تر می‌شود. زمانی شما در پروژه‌ای با فضای بدون کار عمرانی مزاحم مواجه هستید و می‌توانید راحت کار کنید ولی وقتی اینها را همزمان کنار هم قرار می‌دهید هم باعث تکلیف و هم باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود. بنابراین تامین زیرساخت‌ها علاوه بر منابع مالی، مقداری زمان بر خواهد بود که کارها در حال انجام است.

به‌زودی ایجاد دو شهر جدید آغاز می‌شود

طاهرخانی همچنین به ضررت ایجاد شهرهای جدید در سواحل جنوبی اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر نقطه تمرکزمان در نسل نو شهرهای جدید، خطه جنوبی است. این منطقه از لحاظ ژئوپلتیک اهمیت دارد. همچنین آنجا مشکلات تامین آب که در سرزمین داخلی مواجهیم را نخواهیم داشت. کشورهای حاشیه خلیج فارس توانسته‌اند در سال‌های اخیر سکونت‌های بالای یک میلیون نفر ایجاد کنند ولی ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت استفاده کنیم. انشاءالله امسال تاسیس شرکت عمران تیس و شروع عملیات اجرایی را خواهیم داشت. تیس، موقعیت ویژه‌ای از لحاظ گردشگری دارد که ساحل بسیار زیبایی دارد. شهر جدید سیراف هم در منطقه پارس جنوبی آغاز می‌کنیم. هدف این است که اسکان پایداری را در آن منطقه به وجود آوریم.

شرکت عمران شهرهای جدید با هدف تعاملات اجتماعی، فرهنگی و تقدیر از هنرمندان، برپایی نمایشگاه آثار هنری را در دستور کار خود قرار داده که امروز افتتاحیه این آیین در شهر جدید اندیشه با حضور تعدادی از هنرمندان، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن، شهردار و اعضای شورای شهر اندیشه برگزار شد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.