خبر مهم:

کد مطلب: ۹۰۵۴۶۱

شرکت Astranis از ماهواره‌های امگا رونمایی کرد

شرکت Astranis از ماهواره‌های امگا رونمایی کرد

آسترانیس ماهواره‌های پهنای باند نسبتاً کوچکی را در مدارهای بالا راه‌اندازی می‌کند و این ظرفیت را به ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی و اینترنتی می‌فروشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت آسترانیس نسل جدیدی از ماهواره‌های ارتباطی به‌نام امگا را معرفی کرده است که از مدار زمین ثابت به مشتریان روی زمین پهن باند ارائه می‌کنند. همچنین سریع‌تر و کوچک‌تر از هر ماهواره مخابراتی در مدار هستند.

آنها بر این باورند که آینده ارتباطات مداری فقط در مدارهای بالاتر نیست. بلکه در این امکان است که مشتریان شبکه ماهواره‌ای خصوصی خود را داشته باشند.

ماهواره‌های بسیار کوچک آسترانیس

کلاس جدید ماهواره‌ها که امگا نامیده می‌شود، هر کدام حدود 50 گیگابیت بر ثانیه پهنای باند را در باندهای Ka غیرنظامی و نظامی ارائه می‌کنند و از همان ابتدا مشخص می‌کند که این فناوری استفاده دوگانه دارد.

آسترانیس ماهواره‌های پهنای باند نسبتاً کوچکی را در مدارهای بالا می‌سازد و راه‌اندازی می‌کند و این ظرفیت را به ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی و اینترنتی می‌فروشد. این شرکت قراردادهایی برای ارائه ظرفیت به ارائه‌دهندگان در مکزیک، فیلیپین، آلاسکا و آسیای جنوب شرقی دارد.

این استارت‌آپ به اندازه کوچک ماهواره‌های GEO خود افتخار می‌کند. زیرا ماهواره‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی معمولاً بزرگ هستند و درنتیجه ردیابی و حمله به آنها آسان است.

«جان گدمارک»، مدیرعامل آسترانیس در رویدادی که این خبر اعلام شد، گفت: «ما باید به سمت معماری انعطاف‌پذیرتر حرکت کنیم. دیگر خبری از اهداف بزرگ، چاق و آبدار نیست!»

پهنای باند بهبودیافته به لطف رادیوی نسل بعدی آسترانتیس است، اما سیگنال‌های آن به‌طور موثرتری مستقر می‌شود. درحالی‌که نسل قبلی مجموعه‌ای از پرتوهای منسجم را مانند نورافکن ارسال می‌کرد، نسل جدید بیشتر شبیه یک آرایه LED بزرگ است که سیگنال یکنواخت را در منطقه بسیار بزرگتر ارائه می‌دهد.

گدمارک گفت که اگرچه تعداد خدماتی که می‌توان ارائه کرد به مشتری و مورد استفاده بستگی دارد، اما از نظر تئوری قابلیت پوشش خدمات میلیون‌ها نفر را دارد. ماهواره‌ها از گیرنده‌های باند Ka به‌جای آنتن سفارشی مانند استارلینک استفاده می‌کنند.

صحبت از رقیب‌ها

وقتی از گدمارک درمورد چگونگی توسعه بازار ارتباطات مداری در کوتاه مدت پرسیده‌ شد، بسیار خوشبین بود. او گفت که اشتیاق عموم برای پهنای باند عملاً نامحدود است، حداقل با قیمت‌هایی که آنها می‌توانند ارائه دهند، که بسیار پایین‌تر از اتصالات داده‌های GEO قدیمی است.

نکته قابل توجه این است که آسترانیس گفت این ماهواره از شکل موج‌های خاصی که مورد علاقه وزارت دفاع آمریکا هستند، پشتیبانی می‌کند. بنابراین می‌تواند حتی در محیط‌های حساس نیز ظرفیت ارائه دهد.

آسترانتیس خاطرنشان کرد که بسیاری از ماهواره‌های کوچک در GEO، با فناوری قدیمی که عموماً به ماهواره‌های بسیار بزرگ و بسیار گران قیمت غیرقابل مانور در GEO متکی هستند، فاصله زیادی دارد.

مانند ماهواره‌های فعلی این شرکت، امگا نیز توانایی مانور در GEO با استفاده از نیروی محرکه تمام الکتریکی را خواهد داشت.

آسترانیس گفت که رانش کارآمدتر به آن اجازه می‌دهد تا حداقل 10 سال ایستگاه خود را حفظ کند و همچنین جابه‌جایی‌های زیاد و مانورهای دیگر را انجام دهد. تا آن زمان نسل بعدی احتمالاً آماده خواهد بود تا در جای خود قرار بگیرد.

با این‌حال، آنچه که شاید محصول برجسته آسترانیس باشد، ماهواره‌های اختصاصی برای مشتریان خواهد بود. بدیهی است که کشورها ماهواره‌های جاسوسی اختصاصی خود و مانند آن را دارند. اما هزینه آنها صدها میلیون دلار است و اغلب از بودجه دفاعی تامین می‌شوند. اما حتی شرکت‌های چند ملیتی نیز تمایلی به پرداخت چنین پول نقدی ندارند، حداقل برای این منظور. و اگر داشتند، تمایلی به داشتن بخش‌های مدیریت ماهواره‌ای ندارند.

آسترانتیس در نظر دارد اساساً «ماهواره به‌عنوان یک سرویس» را به‌جای آن ارائه دهد، جایی که با پرداخت هزینه اولیه و ماهانه می‌توان یک ماهواره را به‌طور کامل (یا تا حدی) به استفاده از یک مشتری اختصاص داد.

برنامه‌های بعدی آسترانیس

گدمارک از نام بردن‌ از هر یک از شرکت‌هایی که به این امکانات ابراز علاقه کرده‌اند، خودداری کرد. اما ادعا کرد که با داشتن مالکیت در مناطق جغرافیایی بزرگ و تقاضای زیاد برای داده‌های ماهواره‌ای امن، وجود شرکت‌های انرژی و نفت و گاز آشکار است.

او همچنین گفت با وجود اینکه هنوز هیچ برنامه رسمی برای نزدیک شدن به دامنه سیسلونار وجود ندارد، فرصت بزرگی برای پیشرفت آینده در آنجا وجود دارد.

این شرکت قصد دارد اولین ماهواره امگا را در سال 2025 تکمیل کند و در سال 2026 به مدار زمین بفرستد. برنامه این است که در آن زمان شش ماهواره پرتاب شود و پس از آن 24 ماهواره در سال، به مقیاس تولید پرتاب شود.

منبع : دیجیاتو

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.