کد مطلب: ۸۲۳۶۱۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نرخ بهره در منطقه یورو باز هم افزایش یافت/ چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصاد اروپا

نرخ بهره در منطقه یورو باز هم افزایش یافت/ چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصاد اروپا

بانک مرکزی اروپا برای مبارزه با تورم بار دیگر نرخ بهره خود را افزایش داد. اما تولید راکد و افزایش قیمت‌ها همچنان تهدیدی برای اقتصاد این منطقه است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی اروپا روز پنج‌شنبه بر خلاف رکود خفیف در 20 کشوری که از واحد ارزی یورو استفاده می‌کنند، نرخ بهره خود را یک‌چهارم واحد درصد افزایش داد و خبر داد که احتمالا ماه بعدی نیز چنین افزایشی خواهد داشت.

این بانک از ماه جولای در هشت جلسه متوالی نرخ بهره را برای مبارزه با تورم بالا برده و آخرین افزایش آن نیز این نرخ معیار را در منطقه یورو به 3.5 درصد می‌رساند. این سطح نرخ بهره از ماه مه سال 2001 بی‌سابقه بوده است.

به نقل از سی‌ان‌ان ، بانک مرکزی آمریکا پس از 10 مرتبه افزایش پی‌درپی، روز چهارشنبه افزایش تاریخی نرخ بهره خود را متوقف کرد. اما بانک مرکزی اروپا این ماه در جلسه خود از مسیر سیاست فدرال رزرو ایالات متحده فاصله گرفت.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفت که احتمال زیادی وجود دارد که در ماه جولای نیز یک‌مرتبه دیگر نرخ بهره را افزایش دهیم. او به خبرنگاران گفت: «توقف این روند در برنامه‌های ما نیست». لاگارد پیش‌تر نیز اشاره کرده بود که بانک مرکزی هنوز امکان این را دارد که سیاست‌های نرخ بهره را به شکل موثری سختگیرانه‌تر کند.

این بانک همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که تورم اخیرا در حال کاهش بوده است اما همچنان پیش‌بینی می‌شود که برای مدت طولانی در سطح بیش از حد بالایی باقی بماند. قیمت‌های مصرف‌کننده ماه مه در منطقه یورو، 6.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت. البته این میزان افزایش پایین‌ترین سطح از زمان شروع جنگ اوکراین و بحران جهانی قیمت مواد غذایی است.

بانک مرکزی اروپا هدف تورم را 2 درصد تعیین کرده بود اما این شاخص با وجود کاهش‌های اخیر همچنان بالاتر از این سطح قرار دارد و نگرانی فزاینده‌ای نیز درباره ماندگاری برخی از فشارهای قیمتی به وجود آورده است. این نهاد اثرگذار اروپایی پیش‌بینی خود را برای تورم هسته، که قیمت‌های پرنوسان مواد غذایی و انرژی را نادیده می‌گیرد، بالاتر برد و به بازار کار قدرتمند نیز اشاره کرد. انتظار می‌رود تورم هسته در سال جاری به 5.1 درصد برسد که از میانگین 4.6 درصدی پیش‌بینی شده در ماه مارس بیشتر است.

احتمال می‌رود بانک انگلستان نیز به تبع بانک مرکزی اروپا در 22 ژوئن نرخ بهره را با یک‌چهارم واحد افزایش به بالاترین میزان در 15 سال گذشته یعنی 4.75 درصد برساند. این افزایش سیزدهمین افزایش متوالی نرخ بهره در انگلستان خواهد بود آن هم در زمانی که با تورم پایدار و غیرمنتظره‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند که خطر انزوای جهانی این کشور را افزایش می‌دهد.

افزایش دستمزدها در اروپا نگران‌کننده است؟

لاگارد گفت که افزایش دستمزد، عامل اصلی این پیش‌بینی جدید است و میانگین دستمزدها در سه ماهه اول نسبت به سال قبل 5.2 درصد رشد داشته است. در همین حال، تولید به طور کلی راکد باقی ماند و هزینه پرداخت حقوق کارگران را بالا برد و در نتیجه شرکت‌ها را به سمت تعیین قیمت‌های بالاتر سوق داد.

نرخ بیکاری منطقه یورو در ماه آوریل به پایین‌ترین حد تاریخی خود یعنی 6.5 درصد رسید. کریستین لاگارد بیان داشت که سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا در نشست خود درباره بازار کار به طور جدی گفتگو کرده‌اند و به نظارت دقیق بر تحولات در این بخش ادامه خواهند داد.

با وجود وضعیت فعلی بازار کار، افزایش قیمت‌ها و نرخ‌های بهره بالاتر بر اقتصاد منطقه که در اواخر سال اندکی انقباض داشت، تأثیر می‌گذارد. بانک مرکزی اروپا اکنون انتظار دارد که اقتصاد امسال 0.9 درصد رشد کند که نسبت به پیش‌بینی آن در ماه مارس کاهش جزئی پیدا کرده است.

در بیانیه بانک مرکزی آمده است که اثر افزایش نرخ‌های قبلی به تدریج در سراسر اقتصاد احساس می‌شود. در عین حال هزینه‌های استقراض به شدت افزایش یافته و رشد وام‌ها کند شده است. این امر می‌تواند منجر به متوقف کردن افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا شود. اما این نهاد اکنون انتظار دارد که تورم برای مدت طولانی‌تری در سطح بالایی بماند و احتمال افزایش نرخ بهره پس از ماه جولای همچنان وجود داشته باشد.

«کلاوس ویستسن»، اقتصاددان ارشد منطقه یورو در بخش اقتصاد کلان Pantheon، در یادداشتی گفت: «رئیس بانک مرکزی امروز شبیه به نماینده نهادی که قرار است افزایش نهایی نرخ بهره خود را در ماه آینده ارائه کند، صحبت نکرد و فقط تکرار کرد که بانک مرکزی اروپا زمینه بیشتری برای پوشش افزایش نرخ‌ها دارد». او افزود: «ما اکنون معتقدیم که بانک مرکزی اروپا دو افزایش 25 واحدی دیگر را در ماه‌های ژوئیه و سپتامبر ارائه خواهد کرد و نرخ سپرده را به چهار درصد خواهد رساند که احتمالا نرخ نهایی خواهد بود».

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر